Monica Niculescu, eliminata in turul 2 la Beijing

Sursă foto: twitter.com/ChinaOpen

Monica Niculescu a pierdut confruntarea cu Shuai Peng din China in turul 2 la Beijing, turneu de 6.3 milioane de dolari.

Un meci pe care jucatoarea chineza l-a dominat autoritar. Niculescu a tinut pasul pana la 2-2 in primul set, dupa care Peng s-a distantat reusind primele game-uri pe serviciu din meci.

Niculescu si-a castigat serviciul abia in setul al doilea, dar n-a mai avut forta unei reveniri in pofida a doua mingi de meci salvate in extremis.

Final Niculescu - Peng 3-6, 2-6

Set 2, 2-6 Doua mingi de meci salvate de Niculescu. La a treia sansa a chinezoaicei Niculescu trimite prea lung afara si meciul se incheie aici cu victoria lui Peng.

Set 2, 2-5 Niculescu ramane in meci dupa un game de serviciu adjudecat fara probleme.

Set 2, 1-5 La un game distanta de castigarea meciului se apropie Peng. Niculescu nu mai reuseste sa raspunda jocului chinezoaicei.

Set 2, 1-3 Peng se distanteaza dupa ce castiga in premiera pe propriul serviciu in acest set secund.

Set 1, 3-6 Jucatoarea din China inchide primul set dupa doar al doilea game de serviciu. Niculescu n-a fost departe de inca un break.

Set 1, 3-5 Peng face diferenta cu returul si jucatoarea din China se apropie la un game de castigarea setului. Niculescu nu si-a castigat inca serviciul in acest meci!

Set 1, 3-4 Scurta ratata de Peng si Niculescu obtine un nou break.

Set 1, 2-4 Niculescu isi pierde game-ul de serviciu, dupa ce la un moment dat a avut 40-15.

Set 1, 2-3 Peng intreruper seria break-urilor si castiga in premiera un game de serviciu in acest meci.

Set 1, 2-2 Seria break-urilor este continuata cu al patrulea la rand. Peng aduce din nou scorul in echilibru.

Set 1, 2-1 Niculescu obtine un nou break, al doilea in acest meci in care niciuna dintre jucatoare nu si-a castigat serviciul pana acum.

Set 1. 1-1 Primul serviciu al Monicai nu a pus prea multe probleme adversarei si Peng recupereaza break-ul rapid.

Set 1, 1-0 Monica incepe cu break din a treia incercare.

9:42 A inceput meciul cu Peng la serviciu.