Monica Niculescu, eliminata de la US Open dupa un meci de lupta

Sursă foto: twitter.com

Monica Niculescu, singura reprezentanta a Romaniei ramasa in concursul de simplu de la US Open, a fost eliminata de americanca Jennifer Brady si a ratat calificarea in optimile de finala.

Romanca a fost invinsa cu 3-6 6-4 6-7 (3-7).

Niculescu a castigat la US Open 144.000 de dolari si a ratat 100.000 in plus, pe care i-ar fi primit daca ar fi acces in „optimi”.

Romanca nu si-a putut egala cea mai buna clasare din palmares in cadrul turneelor de Mare Slem, optimi de finala la US Open in 2011 si la Wimbledon in 2015.

In primul set, Niculescu a pierdut fara drept de apel cu 6-3, dupa ce fost condusa cu 5-0, jucand foarte slab. In setul al doilea si-a revenit si l-a castigat, iar mansa decisiva a ajuns in tiebreak dupa o serie succesiva de breakuri reusite de ambele jucatoare.

US Open este singurul turneu de Mare Slem care are tiebreak in setul decisiv. Iar tiebreak-ul a fost castigat de americanca, pe un fond de joc slab al lui Niculescu. Condusa cu 4-0 in tiebreak, Niculescu l-a pierdut cu 7-3 trimitand o minge afara.

Partida a durat 2 ore si 20 de minute, fiind in general de o calitate slaba. Un moment frumos a fost cel in care Niculescu a reusit un stop la fileu, iar Brady a cazut, fiind aproape de o accidenare si rupandu-si un pantof, pe care si l-a schimbat.

Un game important s-a jucat la 5-5 in setul al treilea, cand Niculescu si-a pierdut serva. Adversara sa a trecut in fata cu 6-5, dupa un challenge care a aratat ca mingea romancei a fost afara, lipita de linie, dar afara la o miime de milimetru.

Niculescu - Brady  3-6 6-4 6-6 (3-7)

Tiebreak - 0-4, 2-4, 2-5, 3-5, 3-7 - evolutia scorului

Set 3, game 12 - Niculescu are 30-0 pe serva lui Brady dupa un stop reusit la care americanca a cazut la fileu mai sa isi rupa picorul. Americanca a trebuit sa isi schimbe pantofii de joc dupa ce a alunecat la fileu. Doua sanse de break pentru romanca si il reuseste!

Set 3, game 11 - Niculescu pierde serva dupa o ultima minge in care a cerut challenge, iar la hawk eye s-a vazut ca mingea a iesit afara la milimetru, fix lipita de linie, dar afara!

Set 3, game 10 - Pierde la 0 Niculescu pe serva adversarei, 5-5.

Set 3, game 9 - Niculescu are doua mingi de game si o reuseste pe a doua, conduce cu 5-4.

Set 3, game 8 - Dubla greseala Brady, rebreak pentru Niculescu.

Set 3, game 7 - Break Brady, care trece in fata cu 4-3.

Set 3, game 6 - Break Niculescu! 3-3.

Set 3, game 4 si game 5  - Brady isi castiga serva, apoi si Niculescu,

Set 3, game 3 - O scurta frumoasa a lui Niculescu, care isi face serva, 1-2.

Set 3 - Niculescu incepe pierzandu-si serva, iar adversara sa se distanteaza la 2-0.

Set 2, game 10 - Lupta Niculescu pentru un break si il reuseste. Ia setul 2 dupa un game de 10 minute in care a avut 5 mingi de set!

Set 2, game 9 - Doua mingi de set are Niculescu, le rateaza pe amandoua si apoi isi pierde serva!

Set 2, game 8 - Break Niculescu, cu o scurta buna la fileu.

Set 2, game 7 - Lupta Niculescu si isi face serva, conduce cu 4-3. Joaca frumos romanca, pastrand totusi proportiile in fata unei adversare mediocre.

Set 2, game 6 - Niculescu rateaza doua mingi de break, dar o converteste pe a treia! 3-3.

Set 2, game 5 - Niculescu isi face serva, dar are dezavantak un break.

Set 2, game 4 - Niculescu joaca mai bine, ar Brady is face serva in cele din urma si conduce cu 3-1.

Set 2, game 3 - Break Brady, Niculescu cere time-out medical.

Set 2, game 2 - Rebreak reusit de Niculescu, 1-1.

Set 2, game 1 - Break reusit de Brady.

Set 1, game 9 - Brady fructifica prima sa mnge de set.

Set 1, game 8 - Niculescu isi face serva, trei game-uri castigate la rand de ea.

Set 1, game 7 - Break Niculescu, Brady incepe sa greseasca si ea.

Set 1, game 6 - Niculescu isi castiga pentru prima oara in meci serva.

Set 1, game 5 - As si Brady conduce cu 5-0 dupa doar 14 minute de joc.

Set 1, game 4 - Un nou break al lui Brady, Niculescu joaca execrabil.

Set 1, game 3 - Brady isi face serva la zero, Niculescu a castigat doar o singura minge in ultimale 11!

Set 1, game 2 - Niculescu isi pierde serva, 0-2.

Set 1, game 1 - Niculescu rateaza o minge de break si adversara sa isi castiga serva.

ora 20:55 - Incepe meciul

Partida Niculescu - Brady este a doua in programul zilei de sambata pe terenul 17, dupa meciul din turneul masculin care ii opune pe Philipp Kohlschreiber si John Millman.

Astfel, ora de incepere a meciului Monicai Niculescu cu aproximatie este 20:00.

Marciul va fi live text in aceasta pagina si live streaming aici.