GAME cu GAME Simona Halep vs. Ana Ivanovic, in sferturi

Simona Halep a jucat de la ora 16:00 in sferturile de finala de la turneul de la Madrid, la o zi dupa victoria din optimi.

FINAL Simona Halep vs. Ana Ivanovic 6-2, 6-2

SET 2, 6-2 (17:12) Halep serveste pentru castigarea meciului. Doua mingi trimise afara de Halep si scorul devine 0-30. Halep revine si castiga game-ul si meciu. Victorie dupa doar 60 de minute.

SET 2, 5-2 (17:08) Halep o inghesuie pe Ivanovic in propriul terenul cu lovituri adanci si reuseste break-ul prin care practic poate inchide meciul. "Romania, Romania" scandeaza suporterii romani din tribunele arenei Caja Magica.

SET 2, 4-2 (17:03) Doua lovituri senzationale reusite de Halep in diagonala terenului si Ivanovic este din nou in corzi.

SET 2, 3-2 (16:58) De aceasta game la zero obtinut de Ivanovic. Antrenorul acesteia coboara din tribuna pentru a-i oferi acesteia sfaturi.

SET 2, 3-1 (16:56) Patru puncte la rand obtinute de Halep de la 0-30 pe propriul serviciu si Simona se duce la 3-1.

SET 2, 2-1 (16:52) Halep raspunde cu trei mingi de break. Dubla eroare Ivanovic si Simona trece din nou in fata sarboaicei. Game-ul de mai devreme a fost un simplu accident.

SET 2, 1-1 (16:50) Egalitate la 40 dupa ce Halep aproape castigase game-ul si chiar tabela oficiala se modificase la 2-0. Arbitra de scaun a intervenit la un serviciu as al Simonei si a dictat repetarea punctului pentru un net. Ivanovic renaste pe fondul unei reactii nervoase a Simonei. Aceasta loveste puternic o minge de pamant dupa ce a pierdut un game pe care l-a avut in mana.

SET 2, 1-0 (16:44) Serveste Ivanovic in debutul setului al doilea, insa Halep este pe tot terenul si reuseste break-ul.

STATISTICA: Raportul erorilor nefortate a facut diferenta in primul set (14-4 Ivanovic). Halep a avut mai multe puncte direct castigatoare (27), fata de cele doar 17 ale sarboaicei.

SET 1, 6-2 (16:39) Halep serveste pentru castigarea primului set si se impune in stil de mare campioana.

SET 1, 5-2 (16:34) Halep dicteaza ritmul pe teren, este peste tot si finalizeaza cu dreapta in lung de linie. Ivanovic pare coplesita de ritmul partidei. Trei mingi de break pentru Halep si jucatorea noastra reuseste break-ul la zero.

SET 1, 4-2 (16:32) Din nou serviciul o ajuta enorm pe Halep si aceasta revine de la 15-30. Patru game-uri la rand obtinute de Halep, jucatoare cu un mental de fier.

SET 1, 3-2 (16:28) Halep ataca cu dreapta si face punctul. Minge de break pentru favorita noastra si Halep ajunge la al treilea game consecutiv. Ivanovic este din ce in ce mai iritata de numeroasele erori comise.

SET 1, 2-2 (16:24) Tenis total, tenis ofensiv in aceasta partida. Halep se ajuta cu serviciul, tine in schimburile lungi cu Ivanovic si profita de erorile nefortate ale acesteia. Tot mai multe erori se aduna in dreptul jucatoarei din Serbia.

SET 1, 1-2 (16:21) Doua duble greseli la rand comise de Ivanovic. Halep conduce 30-15 pe serviciul acesteia. Ivanovic trimite cu dreapta in fileu si Halep are sansa de re-break. Acesta se produce dupa cel mai spectaculos punct al meciului. Halep a avut si sansa la aceasta minge trimisa in cele din urma in fileu de sarboaica.

SET 1, 0-2 (16:17) Foarte agresiva Ivanovic in acest debut de partida. Ataca pe mingea a doua a Simonei cu un forehand apasat in interiorul terenului. Sarboaica reuseste rapid break-ul si controleaza disputa pana acum.

SET 1, 0-1 (16:14) Ivanovic revine de la 0-30 pe propriul serviciu. Nu foarte multe de facut din partea Simonei Halep in fata unui serviciu puternic.

16:11 Incepe meciul cu Ivanovic la serviciu. O prima minge castigata de Halep cu forehand-ul in diagonala dupa o urcare la fileu.

16:10 Halep este imbracata intr-o fusta portocalie si maieu albastru. Are in cap o sapca portocalie.

16:07 Cele doua jucatoare se afla pe teren la incalzire. Vreme insorita la Madrid si toate conditiile sunt intrunite pentru un meci mar.e

Halep tinteste locul 4 WTA, daca va castiga turneul de la Madrid.

PROPUNERE PARIURI: Halep face mai departe bani

In ceea ce priveste meciurile directe, scorul este 1-1. Halep a castigat prima partida directa, din 2013, de la Sofia. Ivanovic a castigat a doua intalnire, insa pentru ca Halep a abandonat la Doha, fiind accidentata dupa ce castigase turneul de la Dubai.

Joi seara, Halep a terminat meciul din optimi in jurul orei 23:00, calificandu-se in fata lui Sabine Lisicki in trei seturi, dupa ce pierduse prima mansa.

Halep a eliminat-o, joi seara, pe Lisicki, cu 5-7, 6-3, 6-2, intr-un meci disputat pe arena centrala Manolo Santana.