Irina Begu paraseste turneul de la Roma in optimi

Irina Begu s-a oprit in optimile de finala ale turneului WTA Premier 5 de la Roma.

Final Begu - Konta 0-6, 4-6

19:35 Final de partida. Konta o invinge pe Begu dupa doua seturi dominate autoritar. Doar in actul al doilea, intins pe durata a 54 de minute, Begu si-a facut simtita prezenta pe teren.

19:21 Se strange scorul (3-4) dupa un game solid reusit de Begu pe propriul serviciu.

19:18 Begu nu cedeaza si obtine primul ei break in aceasta partida (2-4).

19:10 Mingi de break de care Begu nu profita si Konta obtine un nou break. Britanica are 4-1 si doar printr-o minune mai poate fi intors acest meci.

19:01 Break Konta dupa ce Begu revenise de la 15-40.

18:49 Begu sparge gheata si obtine primul game in acest meci (1-0).

Konta peste tot in primul set: 6-0

18:42 Primul set intra in contul britanicei la zero dupa 29 de minute.

18:35 Dupa 23 de minute Konta obtine al treilea break si va servi pentru un set la zero.

18:23 Deja al doilea break obtinut de Konta in acest debut de partida. Begu inca nu pare conectata la partida.

18:18 Konta isi castiga primul game de serviciu si are 2-0 pe tabela.

18:12 Incepe meciul cu Begu la serviciu. Aceasta comite o dubla greseala chiar in debut si pierde serviciul.

Adversara din optimi ii va fi britanica Johanna Konta, a saptea favorita a turneului de la Foro Italico.

Begu si Konta nu s-au mai intalnit niciodata pana acum.

Irina Begu a ajuns pe tabloul principal dupa doua tururi de calificare in care nu a cedat vreun set.