Horia Tecau, campion de dublu la US Open

Sursă foto: twitter.com

Horia Tecau si Jean Julien Rojer din Olanda au cucerit, vineri, titlul in finala de dublu masculin de la US Open.

Pentru Tecau este al doilea titlu de Mare Slem la dublu din cariera, dupa cel cucerit in 2015 la Wimbledon alaturi de acelasi Jean Julien Rojer.

Tecau mai are in palmares trei finale pierdute, toate la Wimbledon in 2010, 2011 si 2012.

Jucatorul nostru mai are un titlu de dublu mixt la Australian Open castigat in 2012 alaturi de Bethanie Mattek-Sands.

Tecau este calificat alaturi de Coco Vandeweghe in semifinalele de dublu mixt la US Open 2017.

In finala contra perechii spaniole Feliciano si Marc Lopez cate un break a facut diferenta in fiecare dintre seturi. Tecau si Rojer au jucat impecabil in defensiva si au permis adversarilor un singur break, la 3-4 in setul inaugural.

Din acel moment a urmat o serie de patru game-uri la rand pentru Tecau si Rojer, totul culminand cu adjudecarea primului set.

Cel dintai game al setului secund a fost cel mai lung al meciului, un game cu numeroase rasturnari de situatie si mingi de break salvate pe serviciul lui Tecau.

FINAL Tecau/Rojer - Lopez/Lopez 6-4, 6-3 - click aici pentru live stream legal

SET 2, 6-3 Final de partida si de turneu. Horia Tecau si Jean Julien Rojer cuceresc titlul la US Open.

SET 2, 5-2 Rojer isi face serviciul si perechea noastra se apropie la un singur game de castigarea titlului.

SET 2, 4-1 Un adevarat zid viu formeaza la fileu Tecau si Rojer. Cei doi se distanteaza pe tabela la adapostul break-ului obtinut anterior.

SET 2, 3-1 Rojer se apara formidabil la fileu si forteaza greseala nefortata. Break pentru Tecau si Rojer.

SET 2, 1-0 Cel mai lung game de pana acum al finalei este in cele din urma adjudecat de Tecau si Rojer. Este al patrulea game la rand pentru cei doi.

20:03 Serveste Tecau in deschiderea setului secund.

SET 1, 6-4 Lob senzational pus de Rojer si sunt doua mingi de set. Tecau pune voleul in teren si setul inaugural este adjudecat de perechea noastra, ii putem spune asa.

SET 1, 5-4 Moment bun in meci pentru Tecau si Rojer. Acestia revin la conducere dupa al doilea game la rand si pun presiune la serviciu pe cei doi iberici.

SET 1, 4-4 Tecau ataca returul in lung de linie la minge de break si scorul redevine egal.

SET 1, 3-4 Primul break al meciului este reusit de iberici tocmai pe serviciul lui Tecau.

SET 1, 3-2 Tecau si Rojer raman la conducere dupa ce anuleaza la randul lor prima minge de break a adversarilor.

SET 1, 2-2 O prima sansa de break irosita de Tecau/Rojer si spaniolii inchid game-ul dupa trei puncte la rand.

SET 1, 1-1 Perechea spaniola egaleaza pe serviciul lui Feliciano Lopez.

SET 1, 1-0 Un prim game adjudecat cu un joc agresiv din partea perechii Tecau/Rojer.

19:20 Incepe finala de dublu cu Rojer la serviciu.

Cei doi ii vor intalni in disputa pentru trofeu pe spaniolii Feliciano si Marc Lopez.

Meciul programat sa inceapa la ora 19:00 va fi live text in aceasta pagina.