Halep revine incredibil si castiga in tie-break cu Vinci

Sursă foto: twitter.com/LosHalepenos

Simona Halep continua parcursul la Madrid Open dupa un meci de mare lupta cu Roberta Vinci in turul 2.

Halep s-a impus dupa un meci de aproape doua ore in care a revenit dupa un moment evident de cadere.

Primul set a fost transat de Halep la adapostul unui singur break, dupa care jucatoarea noastra a avut un moment de cadere.

Vinci s-a impus cu doua break-uri in setul al doilea, iar italianca a continuat sa domine pana la 5-2.

Italianca a servit pentru castigarea meciului la 5-3, insa Halep a recuperat break-ul si a fortat trimiterea decisivului in prelungiri.

Vinci a revenit la conducere, scor 6-5, insa Halep si-a mentinut cumpatul egaland scorul, dupa care a transat meciul la tie-break.

Halep joaca, miercuri, pentru un loc in sferturile de finala cu Samantha Stosur din Australia, jucatoare pe care a invins-o de cinci ori in cele noua meciuri disputate.

In optimile de la Madrid mai sunt calificate Sorana Cirstea si Irina Begu.

FINAL Halep - Vinci 6-3, 2-6, 7-6 (7-2)

SET 3, 6-6 Decisivul intra in tie-break dupa ce Halep isi castiga game-ul de serviciu la zero.

SET 3, 5-5 Halep isi castiga serviciul si egaleaza scorul. Decisivul se prelungeste.

SET 3, 4-5 Break recuperat de Halep, iar partida inca nu este jucata. Vinci solicita interventia antrenorului fiind extrem de agitata.

SET 3, 2-5 Vinci isi castiga serviciul si se apropie la un singur game de castigarea meciului.

SET 3, 2-4 Halep se agata de game-ul sau de serviciu pentru a ramane in meci. Un break face in continuare diferenta.

SET 3, 1-3 Un nou break realizat de Vinci, jucatoare aflata in controlul partidei.

17:45 Incepe setul decisiv cu Vinci la serviciu.

SET 2, 2-6 Vinci inchide setul cu un nou break si vom avea decisiv. Darren Cahill vine la banca pentru sfaturi acordate Simonei.

SET 2, 2-4 Break Vinci si jucatoarea italiana ia o optiune pentru echilibrarea partidei.

SET 1, 6-3 Halep castiga primul set la adapostul unui break.

SET 1, 3-3 Rebreak rapid reusit de Halep care nu o lasa pe Vinci sa se desprinda pe tabela.

SET 1, 2-3 Vinci este prima care rupe echilibrul si trece in fata cu break.

SET 1, 2-1 Inca o minge de break salvata de Halep inainte de a reveni la conducere.

SET 1, 1-1 Vinci egaleaza scorul dupa un game de mare lupta in care a salvat doua sanse de break.

SET 1, 1-0 Halep salveaza o minge de break si castiga game-ul dupa ce a jucat-o pe Vinci aproape numai pe rever.

16:33 A inceput meciul cu Halep la serviciu, dupa ce Vinci a castigat tragerea la sorti si a ales sa primeasca.

16:30 Cele doua jucatoare se afla la incalzire.

16:10 S-a incheiat partida maraton dintre Ivo Karlovic si Roberto Bautista Agut cu victoria jucatorului croat. Trei ore pentru trei seturi decise la tie-break.

Favorita numarul 3 o intalneste in turul al doilea pe Roberta Vinci din Italia, sportiva in fata careia s-a impus de patru ori in sase meciuri.

Ultima oara Halep a invins-o pe Vinci in finala turneului WTA de la Bucuresti in 2014.

Halep a castigat toate cele trei meciuri disputate pe zgura in fata italiencei de fiecare data in minimum de seturi.