Halep in semifinale la Stuttgart dupa o victorie entuziasmanta cu Sevastova

Sursă foto: facebook.com/brdbucharestopen

Simona Halep a intalnit-o pe Anastasija Sevastova din Letonia pentru un loc in semifinalele turneului de la Stuttgart si a invins-o pe aceasta in doar 59 de minute la capatul unui meci controlat autoritar.

Halep s-a incalzit mai greu la serviciu si a cedat doua break-uri adversarei in debutul meciului, fara insa a ceda vreun moment conducerea.

La 5-3 jucatoarea noastra a servit fara eroare si a inchis primul set cu un game la zero pe propriul serviciu.

Setul al doilea a fost la discretia lui Halep, jucatoare care a aratat un tenis de mare calitate prin care ne-a amintit de jucatoarea care ajungea in semifinale la Roland Garros in urma cu trei ani.

"M-am simtit extraordinar pe teren si cred ca am facut unul dintre cele mai bune meciuri ale mele din acest an. Nu este usor de jucator impotriva ei, pentru ca loveste mai plat decat alte jucatoare", a spus Halep dupa meci.

"Stiu ca maine va fi dificil pentru ca anul trecut m-a invins. Publicul va fi de partea ei, dar sper sa fac o partida buna", a completat Halep.

Simona Halep o va intalni asadar in semifinale pe Laura Siegemund, jucatoare in fata careia pierdea in urma cu un an.

Meciul Halep - Siegemund este programat, sambata seara, nu inainte de 20:30.

FINAL Halep - Sevastova 6-3, 6-1

SET 2, 6-1 Final de meci in doar 59 de minute. O demonstratie de tenis din partea Simonei Halep.

SET 2, 4-0 Halep are capacitatea de a recupera mental dupa ce a fost egalata de la 40-15.

SET 2, 3-0 Halep revine de la 15-40 si obtine al doilea break in acest set. Jucatoarea noastra arata o forma imbucuratoare.

SET 2, 1-0 Inceput cu nu se poate mai bun de set secund pentru Halep cu break.

SET 1, 6-3 Halep inchide primul set cu un game la zero pe propriul serviciu cu un rever castigator in lungul liniei.

SET 1, 5-3 Retur castigator pentru Halep. Al treilea break pe care aceasta il obtine in acest set inaugural.

SET 1, 4-3 Break la zero reusit de Sevastova. Nu e de glumit cu aceasta letona care simte foarte bine terenului.

SET 1, 4-2 Inca un break pentru Halep dupa un game in care jucatoarea noastra a avut chiar si 40-0.

SET 1, 3-2 Sevastova isi ia break-ul rapid inapoi si Halep nu izbuteste deocamdata desprinderea.

SET 1, 3-1 Senzational raspunde Halep la o scurta cu o contra scurta si jucatoarea noastra rupe echilibrul cu primul break al meciului.

23:10 A inceput meciul cu Halep la serviciu.

22:55 S-a incheiat meciul maraton dintre Pliskova si Siegemund cu victoria jucatoarei din Germania. Urmeaza in cateva minute ultimul sfert de la Stuttgart, partida Halep - Sevastova.

22:10 Dupa aproape doua ore si jumatate de la primul serviciu Karolina Pliskova si Laura Siegemund au ajuns in setul decisiv. Partida Halep - Sevastova va incepe dupa incheierea acestei partide.

Meciul celor doua inchide ziua sferturilor de la Stuttgart si este programat undeva dupa ora 22:00.

Scorul meciurilor directe este favorabil jucatoarei din Letonia (3-2), dar Halep i-a administrat un categoric 6-0, 6-0 la ultima lor intalnire, in finala turneului WTA de la Bucuresti in iulie 2016.