Halep incepe cu victorie categorica la Madrid

Sursă foto: twitter.com

Simona Halep a debutat, sambata, in turneul WTA de la Madrid pe care l-a castigat in 2016 si unde a mai disputat o finala in urma cu trei ani.

Halep, cap de serie numarul 3, a invins-o fara probleme in runda inaugurala pe Krystina Pliskova, a 58-a jucatoare a lumii, cu 6-1, 6-2.

Meciul a fost condus de la un capat la altul de Halep, atat pe tabela ca evolutie a scorului, cat si ca joc.

In turul secund, Halep o va intalni pe italianca Roberta Vinci, cea care in primul meci a invins-o pe rusoaica Daria Kasatkina, cu 6-1, 1-6, 6-1.

Halep o conduce pe Vinci cu 4-2 la general, ultimul meci al celor doua fiind castigat de Simona, in 2014, in finala turneului WTA de la Bucuresti. Interesant este ca Halep a castigat toate cele trei meciuri disputate pe zgura impotriva lui Vinci fara sa fi cedat vreun set.

In alta ordine de idei, Monica Niculescu a parasit intrecerea de la Madrid dupa un meci de aproape trei ore si jumatate cu daneza Caroline Wozniacki, scor 5-7, 7-6 (3), 4-6.

Niculescu a servit pentru set la 5-4 in primul set, iar in decisiv a avut 4-3 si break in break in fata, nereusind sa duca la capat avantajul.

Intr-un alt meci programat duminica, Sorana Cirstea o intalneste pe rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova.

FINAL Halep - Kr.Pliskova 6-1, 6-2

SET 2, 6-2 Halep inchide meciul din a patra oportunitate.

SET 2, 4-1 Halep se apropie de victorie dupa al doilea break.

SET 2, 2-0 Meciul curge in continuare intr-o singura directie si Halep castiga primul game pe serviciul advers in setul secund.

SET 1, 6-1 Halep pune punct primului set cu un as dupa doar 25 de minute. Cu adevarat dominatoare Simona in acest set.

SET 1, 5-1 Inca un break reusit de Halep in acest set. Jucatoarea noastra va servi pentru inchiderea primului act.

SET 1, 4-1 Halep salveaza minge de break si se distanteaza la adapostul break-ului obtinut anterior.

SET 1, 3-1 Prima sansa de break este fructificata de Halep si jucatoarea noastra ia distanta pe tabela.

SET 1, 2-1 Halep isi mentine avantajul oferit de startul partidei la serviciu. Pana acum prima minge pusa in teren a facut diferenta.

18:25 Incepe meciul cu Halep la serviciu.

18:20 Cele doua jucatoare au iesit pe teren la incalzirea dinaintea startului partidei.

Jucatoarea noastra, cap de serie numarul 3, o infrunta pe Krystina Pliskova din Cehia, numarul 58 mondial.

Va fi primul duel al celor doua jucatoare in circuitul mondial.