Asa am trait Halep - Makarova in turul 2 la Doha. Debut in echipamentul Nike!

Sursă foto: twitter.com/australianopen

Simona Halep a revenit in circuit dupa finala disputata la Australian Open si disputa, miercuri, primul ei meci la Doha in echipamentul noului sau sponsor tehnic, Nike.

FINAL Halep - Makarova 6-3, 6-0

SET 2, 6-0 Halep pune punct meciului cu un scor care ne scuteste de prea multe comentarii.

SET 2, 5-0 Inca un break adjudecat de Halep dupa un game in care a gasit doua lovituri senzationale.

SET 2, 4-0 Halep cedeaza un singur punct pe serviciul in acest game.

SET 2, 3-0 Se repeta pana acum scenariul din primul set, cu mentiunea ca Halep se poate distanta chiar la 4-0.

SET 2, 2-0 Patru mingi de break salveaza Halep inainte de a-si castiga serviciul.

SET 2, 1-0 Break la zero pentru Halep in debutul setului secund.

SET 1, 6-3 Halep pune punct setului nu inainte de a fi salvat o minge de break. Makarova si-a ridicat mult nivelul jocului in ultimele game-uri.

SET 1, 5-3 Inca un game pentru Makarova, dar Halep mai are o sansa pentru a inchide setul pe serviciu.

SET 1, 5-2 Makarova recupereaza unul dintre break-uri. Pentru prima data Halep isi pierde serviciul in acest meci.

SET 1, 5-1 O noua sansa de break de care Halep profita si are posibilitatea sa inchida setul la serviciu.

SET 1, 4-1 Halep isi trece in cont un game alb de serviciu cu doi asi la pachet. Impresionant!

SET 1, 3-1 Makarova rupe echilibrul si trece primul game pe tabela dupa o urcare la fileul imediat dupa serviciu.

SET 1, 3-0 Serviciul functioneaza de minune si Halep are parte de un inceput ideal de partida.

SET 1, 2-0 Halep accelereaza cu reverul si obtine prima sansa de break. Makarova salveaza in total doua sanse, dar Halep inchide pana la urma game-ul in favoarea sa.

SET 1, 1-0 Un prim game adjudecat fara probleme de Simona. A avut un forehand castigator la 15-30 prin care a taiat elanul adversarei.

15:27 Incepe meciul cu Halep la serviciu.

Meciul cu Ekaterina Makarova din Rusia este programat al treilea pe terenul central de la Doha.

Halep o conduce pe Makarova cu 3-2 la general. Ultima oara s-au intalni in 2017 la Washington, unde rusoaica abandona in debutul setului al treilea.

Makarova o invingea pe Halep in sferturi la Australian Open in 2015 cu un 6-0 in al doilea set.

Este pentru prima data cand cele doua se intalnesc atat de devreme intr-un turneu.