Asa am trait Halep contra Ruse in optimi la Dubai

Am transmis live text in aceasta pagina, miercuri, dupa ora 19:00, duelul suta la suta romanesc de la Dubai dintre Simona Halep si Elena-Gabriela Ruse.

Halep - Ruse 6-3, 6-2

20:58 Trei mingi de meci pentru Halep pe serviciul advers. Ruse trimite in fileu si partida se incheie cu victoria Simonei. Calificare facila in sferturile de finala.

20:53 Halep iese din dificultate cu doua puncte foarte bune la 30-30 pentru 5-2. Raportul asilor ajunge la 6-0.

20:41 Ruse nu cedeaza si pune primul game pe tabela in acest set (3-1). La 40-40 a avut sansa cu fileu, dupa care a lobat-o spectaculos pe Halep.

20:35 Halep gaseste asul la 40-30 pentru 3-0 in setul secund. Al cincilea as reusit de Halep in acest meci.

20:32 Retur castigator Halep la minge de break (2-0).

Halep castiga primul set

20:23 Ruse greseste cu dreapta si Halep inchide primul set cu un break (6-3). Un set de 33 de minute in care Halep a castigat de trei ori pe serviciul advers. Ruse a gresit mai mult (18-14).

20:19 Game solid pentru Halep pe propriul serviciu adjudecat la 30. Simona se apropie la un game de castigarea primului set (5-3).

20:09 Ruse recupereaza unul dintre break-uri (4-2). Primul set inca se joaca.

20:05 Halep obtine al doilea break din set, unul la zero (4-1).

19:57 Game alb de serviciu pentru Ruse (2-1). Opt minute pentru trei game-uri. Se joaca rapid pe hard-ul din Dubai.

19:55 Halep isi adjudeca fara probleme primul game de serviciu. Ruse inca nu e intrata in meci (2-0).

19:52 Ruse trimite in fileu cu dreapta la minge de break. Halep trece in avantaj (1-0).

19:50 A inceput meciul cu Ruse la serviciu.

Cotele oferite de FORTUNA
Halep – 1.12 | Ruse – 7.20

Pentru a treia oara in mai putin de jumatate de an Simona Halep si Elena-Gabriela Ruse vor fi adversare in circuitului WTA.

Prima confruntare a avut loc la Transylvania Open, in octombrie 2021, pentru ca la inceputul acestui an cele doua sa joace din nou, la Melbourne Summer Set 1.

De fiecare data Halep a castigat in minimum de seturi si a ajuns in finala respectivelor turnee. La Transylvania Open a pierdut finala, in timp ce la Melbourne a castigat trofeul in debutul sezonului actual.

Halep are 9-1 palmares in acest an, singura infrangere fiind cea suferita in optimile Australian Open in fata frantuzoaicei Alize Cornet.

Ajunsa pe locul 59 mondial dupa o ascensiune fulminanta, Ruse este la 9-3 in 2022 si promite ca nu se va opri pana in topul zece WTA.

Ruse a disputat deja patru meciuri la Dubai, fiind nevoita sa treaca trei tururi de calificare pentru accederea pe tabloul principal.

Turneul WTA 500 din Emirate a fost castigat in doua randuri de Halep, in 2015 dupa o finala cu Karolina Pliskova si in 2020 dupa un duela aprig cu Elena Rybakina.