Asa am trait: Halep contra Mladenovic in finala de la Madrid

Sursă foto: twitter.com

Simona Halep a evoluat pentru al doilea an la rand in finala turneului de la Madrid si pentru a treia oara in cariera.

FINAL Halep - Mladenovic 7-5, 6-7 (5), 6-2

SET 3 (6-3) Halep inchide meciul pe propriul servici si ramane in posesia titlului de la Madrid. Este primul trofeu al anului si al 15-lea din cariera.

SET 3 (5-2) Inca un break reusit de Halep si jucatoarea noastra va servi pentru al doilea titlu consecutiv la Madrid.

SET 3 (4-2) Halep isi tine serviciul dupa un game extrem de echilibrat. Mladenovic i-a facut practic cadou ultimele doua puncte cu erori nefortate.

SET 3 (2-1) Break reusit de Halep, primul game contra serviciului in setul decisiv.

SET 2 (6-7) Mladenovic forteaza trimiterea finalei in decisiv si Halep plateste tribut acelei iesiri nervoase de mai devreme.

Simona Halep a lovit un copil de mingi la Madrid

SET 2 (6-6) Halep primeste avertisment la 0-30 pe serviciul advers, dupa ce a aruncat racheta de pamant si a fost foarte aproape sa-l loveasca pe unul dintre copiii de mingi.

SET 2 (5-4) Halep isi pastreaza serviciul si se apropie la un singur game de castigarea turneului pentru al doilea an consecutiv.

SET 2 (4-3) Se merge cap la cap cu serviciul in acest set secund. Halep ramane la conducere ajutata si de fileu la un forehand al adversarei.

SET 1 (7-5) Halep inchide setul la mare lupta cu un nou break si dupa al treilea game la rand. Mladenovic a servit pentru set la 5-4.

SET 1 (6-5) Al doilea game la rand pentru Halep dupa o minge trimisa in fileu de Mladenovic la egalitate.

SET 1 (5-5) Halep rezista presiunii si recupereaza break-ul trimitand acest prim set in prelungiri.

SET 1 (3-4) Break Mladenovic si jucatoarea din Franta trece din nou la conducere cu prima sansa la castigarea primului set.

SET 1 (3-2) Pentru prima data Halep trece la conducere pe tabela dupa un game solid de serviciu.

SET 1 (2-2) Halep isi ia break-ul inapoi dupa un game in care a revenit de la 0-40.

SET 1 (0-1) Mladenovic incepe cu un break dupa un game extrem de lung pe serviciul lui Halep.

20:08 A inceput meciul cu Halep la serviciu.

20:03 Cele doua jucatoare au iesit pe teren pentru incalzirea dinaintea meciului.

Jucatoarea noastra, favorita numarul 3 la castigarea turneului inainte de startul competitiei, o intalneste dupa ora 20:00 pe Kristina Mladenovic din Franta.

Scorul intalnirilor directe este favorabil lui Mladenovic (3-1), a 17-a jucatoare a lumii impunandu-se ultima oara chiar in acest an la Indian Wells, scor 6-3, 6-3.

Cele doua nu s-au mai duelat niciodata pana acum pe zgura.