Asa am trait Elena-Gabriela Ruse in finala de la Hamburg. S-a lasat cu scandal in finalul primului set!

Pentru prima data in cariera Elena-Gabriela Ruse a evoluat intr-o finala de turneu WTA.

FINAL Ruse - Petkovic 7-6, 6-4

• Un prim set de 80 de minute. Doar trei puncte au inclinat balanta la total in favoarea lui Ruse. Aceasta a avut mai multe puncte castigatoare, dar si mai multe erori nefortate.
  • Ruse a revenit de la 0-3 la 4-3 in setul doi.
  • Primul titlu din cariera pentru Ruse, dupa ce a inceput la Hamburg inca din calificari.

15:22 Sansa de meci si turneu pentru Ruse! Rever castigator in lung de linie. Lui Ruse nu-i vine sa creada ca tocmai a castigat primul titlu WTA din cariera.

15:16 Minge de break salvata de Ruse pentru 5-4. La un game de castigarea titlului.

15:11 Ruse rateaza patru mingi de break si, in loc de 5-3, tabela arata acum 4-4.

15:01 Serviciu as reusit de Ruse la 40-30 si aceasta preia conducerea dupa al patrulea game la rand (4-3).

14:56 Break Ruse! Ce revenire din partea jucatoarei noastre de la 0-3. Este 3-3 in setul doi, cu Ruse pe val.

14:51 Game de serviciu obtinut de Ruse la 30. Ramane un break avantaj pentru Petkovic.

14:48 Ruse recupereaza unul dintre break-uri dupa un game in care a jucat agresiv.

14:42 Al doilea break reusit de Petkovic. Moment de cadere in jocul Gabrielei Ruse.

14:35 Petkovic incepe setul cu break. Mai multe erori comise de Ruse au adus-o in joc pe nemtoaica.

14:30 Incepe setul doi cu Ruse la serviciu.

Tiebreak: 0-1, 1-1, 1-2, 2-2, 2-3, 2-4, 3-4, 3-5,
4-5, 5-5, 5-6, 6-6, 7-6, 8-6.

Ruse a servit la 5-5, dar a scapat putin mingea afara. Petkovic minge de set pe propriul serviciu. Ruse face pasul in fata si forteaza greseala adversarei.

La 7-6 Ruse a servit pentru castigarea primului set. A trimis prea lung cu forehand-ul, arbitrul a coborat din scaun si schimba decizia. Punctul e acordat lui Ruse si Petkovic face scandal. Ea deja lovise cu reverul in fileu si arbitrul a considerat ca decizia de la linie nu a influentat continuarea punctului. Intervine si supervizorul turneului. Petkovic protesteaza si spune ca nu intelege nimic. In cele din urma accepta decizia si ia o pauza de vestiar.

14:10 Ruse revine in meci si are un game complicat pe serviciu. Revine de la 0-30 si salveaza o minge de set pentru a ajunge in tiebreak.

14:02 Timeout medical solicitat de Ruse.

14:00 Petkovic revine de la 0-30 si rezolva un game complicat pe propriul serviciu. S-a grabit putin Ruse la avantaj pentru nemtoaica.

13:55 Ruse isi castiga game-ul de serviciu la zero pentru 5-5 pe tabela.

13:51 Se merge in continuare cu serviciul fara sanse de break in ultimele cinci game-uri. Petkovic ramane in fata (4-5).

13:41 Petkovic se metine la conducere profitand de erorile la limita comise de Ruse. Acesta a tinut aproape pana la 30-30, apoi a scapat putin afara un forehand.

13:38 Un game complicat pe serviciul lui Ruse. A avut 40-15, Petkovic a egalat si in cele din urma Ruse s-a impus.

13:31 Ruse a avut doua mingi de break la 40-15, dar au urmat patru puncte pierdute la rand si Petkovic a salvat game-ul (2-3).

13:26 Petkovic isi ia break-ul inapoi si egaleaza scorul (2-2).

13:21 Primul break al finalei este reusit de Ruse (2-1). Un break la zero.

13:18 Ruse pierde avantajul de la 40-15 si salveaza o minge de break inainte de a-si trece in cont primul game al finalei (1-1).

13:10 A inceput meciul cu Petkovic la serviciu. Jucatoarea germana si-a castigat game-ul la zero.

Jucatoarea clasata pe locul 198 mondial la inceputul saptamanii o va intalni pe Andrea Petkovic pentru titlul European Open de la Hamburg, pe zgura.

Ruse a inceput turneul de la Hamburg in calificari, unde a fost nevoita sa treaca doua tururi pentru un loc pe tabloul principal.

Doar in sfertul cu Danielle Collins si in semifinala cu Dayana Yastremska, principala favorita, Ruse a cedat cate un set.

Andrea Petkovic, 33 ani, are in palmares o semifinala de Mare Slem in cariera, la Roland Garros, cand a fost invinsa de Simona Halep.

Ruse este cu zece ani mai tanara decat adversara din finala de la Hamburg.