Buzarnescu ajunge in prima semifinala WTA din cariera dupa un meci maraton

Mihaela Buzarnescu a avut nevoie de sase mingi de meci pentru a obtine victoria, vineri dupa-amiaza, in fata elvetiencei Belinda Bencic la turneul WTA de la Linz, dotat cu premii totale in valoare de 250.000 de dolari.

Buzarnescu s-a impus cu 6-4, 5-7, 7-6 (4) dupa un meci maraton intins pe durata a doua ore si jumatate.

Un singur break a facut diferenta in primul set in favoarea jucatoarei din Bucuresti, serviciul fiind principala arma a lui Buzarnescu.

Setul secund a fost de asemenea controlat de Buzarnescu, jucatoare care a condus cu 5-2 la un moment dat.

Un voleu ratat la 30-30 pe serviciul advers a deraiat jocul sportivei din Romania si Bencic a intors scorul incredibil castigand setul dupa cinci game-uri la rand, perioada in care la 5-4 pentru Buzarnescu a salvat trei mingi de break si meci.

S-a ajuns in decisiv unde Buzarnescu a avut din nou 5-2 pe tabela si Bencic a revenit inca o data egaland dupa zece game-uri. Buzarnescu trecea la conducere, 6-5, intrerupand seria adversarei, si rata alte doua sanse de meci.

In tie-break evolutia scorului a fost 3-1, 3-3, 4-3, 4-4, 7-4.

Buzarnescu joaca in semifinale cu invingatoarea dintre Barbora Strycova si Tatjana Maria.

Indiferent de rezultatul acestui meci Buzarnescu va intra de luni, in premiera, in topul primelor 100 de jucatoare din lume. La inceputul acestei saptamani jucatoarea din Bucuresti ocupa locul 105 mondial.

Buzarnescu, 29 ani, a castigat nu mai putin de cinci turnee ITF in acest an, la Hódmezővásárhely (Ungaria), Izmir (Turcia), Getxo (Spania), Versmold (Germania) si Biarritz (Franta), unde a obtinut si titlul la dublu alaturi de Ioana Maria Bara.

In 2006, Buzarnescu obtinea titlul la US Open alaturi de Raluca Olaru in proba de dublu a junioarelor.

Final Buzarnescu - Bencic 6-4, 5-7, 7-6 (7-4) Click aici pentru live stream legal

Set 3, 7-6 Buzarnescu pune capat acestui meci maraton fructificand a sasea sansa!

Set 3, 6-6 Alte doua mingi de meci irosite de Buzarnescu si se ajunge astfel in tie-break.

Set 3, 6-5 Buzarnescu intrerupe seria adversarei si revine la conducere.

Set 3, 5-5 Bencic egaleaza scorul dupa al treilea game la rand.

Set 3, 5-4 Game pierdut de Buzarnescu de la 30-0 pe propriul serviciu si jucatoarea noastra retraieste pana acum cosmarul din setul anterior.

Set 3, 5-2 Buzarnescu ajunge din nou la acest scor pe care l-a mai avut si in setul secund. Atunci Bencic a intors rezultatul dupa cinci game-uri la rand.

Set 3, 4-2 Primul break al decisivului este realizat de Buzarnescu.

Set 3, 1-0 Buzarnescu trece la conducere nu inainte de a fi salvat minge de break.

Set 2, 5-7 Meciul este impins de Bencic in decisiv dupa o serie de cinci game-uri la rand si trei mingi de meci salvate.

Set 2, 5-6 Bencic trece la conducere dupa al patrulea game la rand. Jucatoarea din Elvetia va servi pentru set.

Set 2, 5-5 Trei mingi de meci Buzarnescu pe serviciul advers. Toate trei anulate de Bencic si Buzarnescu exclama repetitiv: "Nu mai suport, nu mai suport!". Bencic castiga game-ul si revine fabulos de la 2-5 si trei mingi de meci.

Set 2, 5-4 Buzarnescu n-a trecut peste ratarea din game-ul anterior si cedeaza break-ul la zero!

Set 2, 5-3 Sansa uriasa ratata de Buzarnescu in acest game. La 30-30 pe serviciul advers a avut punctul in racheta, dar a trimis voleul in fileu. Bencic a inchis game-ul cu un as.

Set 2, 5-2 De un singur game mai are nevoie Buzarnescu pentru calificarea in penultimul act de la Linz.

Set 2, 3-1 Buzarnescu reuseste break-ul si in acest moment are prima sansa la calificarea in semifinale.

Set 2, 2-1 Primele sanse de break irosite de Bencic in acest meci. Buzarnescu isi castiga in extremis serviciul si ramane la conducere.

Set 1, 6-4 Buzarnescu inchide setul cu un forehand castigator profitand de doar a doua minge de break in acest meci.

Set 1, 5-4 Procentajul ridicat la primul serviciu, 75%, o mentine pe Buzarnescu la conducere. Nici Bencic nu serveste mai rau, avand un procentaj de 73%.

Set 1, 4-3 Se merge in continuare cap la cap cu serviciul in acest meci. A fost o singura sansa de break pana acum, irosita de Buzarnescu.