GAME cu GAME Simona Halep - Petra Kvitova in semifinale

Simona Halep a jucat sambata de la ora 12:30 in semifinale la turneul de tenis de la Madrid, contra Petrei Kvitova.

FINAL Simona Halep - Petra Kvitova 6-7 (4), 6-3, 6-2

SET 3, 6-2 (15:15) Doua mingi de meci pentru Halep si favorita noastra este in finala de la Madrid.

SET 3, 5-2 (15:11) Kvitova este stoarsa de energie si dupa fiecare schimb de mingi isi ia cateva zeci de secunde pentru a-si trage rasuflarea. Halep are minge de break, sansa pe care o valorifica. Jucatoarea noastra va servi pentru castigarea meciului si calificarea in finala.

SET 3, 4-2 (15:06) Game la zero reusit de Halep pe propriul serviciu.

SET 3, 3-2 (15:02) Halep o preseaza puternic pe Kvitova si cauta al doilea break in acest set decisiv. Acesta nu vine, insa Kvitova este tot mai greoaie pe teren si se deplaseaza cu dificultate spre banca de odihna.

SET 3, 3-1 (14:53) Punct cu punct Halep se apropie de finala si Kvitova pare din ce in ce mai descumpanita. Inca un break ar rezolva ecuatia meciului.

SET 3, 2-1 (14:48) Minge de break Halep. Anulata de Kvitova cu un prim serviciu bine plasat. Un game disputat si in cele din urma adjudecat de Kvitova.

SET 3, 2-0 (14:40) Halep este pe tot terenului, iar Kvitova are mana tot mai moale si trimite in burta fileului. 40-0 si trei mingi de 2-0 pentru Halep. Game-ul este obtinut cu un punct castigator reusit cu forehand-ul.

SET 3, 1-0 (14:37) Sansa de break pentru Halep si acesta vine. Simona a scos-o pe Kvitova mult in afara terenului cu un rever senzational si aceasta trimite in out.

14:33 Incepe setul decisiv cu Petra Kvitova la serviciu. Halep obtine primul punct.

SET 2, 6-3 (14:25) Minge de set pentru Halep. Kvitova ataca la fileu si intoarce scorul la minge de break, anulata insa de Halep cu un as. Raspuns de campioana din partea Simonei. Set castigat de Halep si vom avea decisiv.

SET 2, 5-3 (14:20) Halep alearga formidabil din spatele terenului la fileu si iar spre zona din spatele terenului la o scurta pusa de Kvitova. Punct castigat spectaculos de Halep, iar jucatoarea noastra este rasplatita cu aplauze la scena deschisa. BREAK Halep si aceasta va servi pentru castigarea setului secund.

SET 2, 4-3 (14:14) Game la zero castigat de Halep pe propriul serviciu, cu doi asi.

SET 2, 3-3 (14:12) Break la zero reusit de Halep si de acum inainte orice este posibil in acest set si chiar meci.

STATISTICA erorilor nerfortate: 40-19 Kvitova!

SET 2, 1-3 (14:06) Kvitova isi castiga cu greu game-ul de serviciu, unul in care a combinat punctele castigatoare cu dublele greseli.

SET 2, 0-1 (13:50) Doua sanse de break pentru Kvitova, iar Halep scapa forehand-ul afara. Simona lasa impresia ca acuza o anumita oboseala. Sa nu uitam ca Petra Kvitova a ajuns in semifinale fara sa fi jucat in sferturi, dupa abandonul Serenei Williams.

13:48 Incepe setul al doilea cu Halep la serviciu. Aceasta si-a schimbat racheta in pauza dintre seturi.

TIE-BREAK: Kvitova controleaza primele schimburi si se distanteaza la 4-0. Are chiar sansa de 5-0 la un serviciu dat in teren de arbitra de linie. Halep a contestat si arbitra de scaun a schimbat decizia. Halep revine la 3-4. Halep face o dubla greseala la minge de set pentru adversara si primul set ii revine cehoaicei in putin peste o ora.

SET 1, 6-6 (13:36) Minge de 6-6 irosita de Halep. Se complica game-ul pe propriul serviciu, insa atunci cand are mai mare nevoie primul serviciu ii intra si astfel ajungem in tie-break.

SET 1, 5-6 (13:30) Cehoaica incheie game-ul de serviciu cu un as si trece din nou fata lui Halep.

SET 1, 5-5 (13:23) Halep raspunde cu aceeasi moneda si egaleaza in urma unui game de serviciu castigat la zero. Se intra in prelungiri.

SET 1, 4-5 (13:19) Kvitova revine la conducere in urma unui game alb. Acum presiunea se muta in jumatatea lui Halep, care este obligata sa castige urmatorul game pentru a ramane in set.

SET 1, 4-4 (13:16) Halep are doua sanse de 4-4, ambele anulate de Kvitova, iar la ultima minge cehoaica a gasit un unghi aproape imposibil in diagonala scurta a terenului. La avantaje Halep isi pastreaza luciditatea si egaleaza scorul. Moment important al setului. De vazut reactia Petrei Kvitova, castigatoarea din 2011 de la Madrid.

SET 1, 3-4 (13:10) Halep anuleaza rapid avantajul luat de Kvitova. Cehoaica a gresit doua mingi la rand si practic i-a facut cadou acest game Simonei.

SET 1, 2-4 (13:06) Probleme acum pe serviciul Simonei Halep. Kvitova conduce 30-15 si obtine primul break al meciului. Cehoaica se desprinde pe tabela si urmeaza la serviciu.

SET 1, 2-3 (13:03) Kvitova revine la conduce nu inainte de a fi salvat alte doua mingi de break cu serviciul puternic.

SET 1, 2-2 (12:55) Serviciu castigat cu usurinta de Halep si Kvitova nu a avut nici macar o sansa sa replice.

SET 1, 1-2 (12:51) Rever castigator in lung de linie si Halep are doua sanse de break. Cehoaica scapa din situatia dificila, insa trebuie sa lupte din greu pentru a-si face serviciul. Halep i-a transmis un prim semnal ca nu va avea viata usoara.

SET 1, 1-1 (12:45) Trei mingi de break salvate de Halep in primul sau game pe propriul serviciu. Un game greu castigat de Halep cu un serviciu as.

12:38 Incepe meciul cu Halep la primire. Jucatoarea noastra a castigat tragerea la sorti si a ales sa inceapa la primire.

12:30 Cele doua semifinaliste patrund pe arena centrala de la Madrid. Vreme insorita in capitala Spaniei, ideala pentru tenis.

[news-106809]

Simona Halep s-a calificat vineri in semifinale, dupa ce a trecut de Ana Ivanovic cu 6-2 6-2.

Kvitova a ajuns in semifinale beneficiind de abandonul Serenei Williams.

In intalnirile directe, Halep o conduce pe Kvitova cu 1-0, o victorie pe hard in 2013 la New Haven.