Jelena Ostapenko produce surpriza la Roland Garros

In varsta de doar 19 ani, Jelena Ostapenko din Letonia s-a calificat pentru prima data in cariera in semifinalele unui turneu de Mare Slem.

Jucatoarea baltica a eliminat-o, marti, in sferturile de finala, pe fosta lidera mondiala Caroline Wozniacki, cu 4-6, 6-2, 6-2, la capatul unui meci intrerupt de ploaie in finalul setului secund.

Wozniacki a condus in debut cu 5-0, dar Ostapenko a avut o serie formidabila de patru game-uri la rand, insa a pierdut setul cu un break la zero.

Clasata pe locul 47 mondial, Ostapenko a surprins-o pe Wozniacki in setul al doilea, iar apoi a fost jucatoarea care s-a adaptat mai bine la momentul de intrerupere al partidei si a obtinut victorie cu un 6-2 categoric in decisiv.

Ostapenko va juca in prima semifinala de la Roland Garros cu elvetianca Timea Bacsinszky, a 30-a favorita care a castigat in doua seturi contra Kristinei Mladenovic din Franta, scor 6-4, 6-4.

Interesant este ca in ziua semifinalei, adica joi, ambele jucatoare isi vor serba zilele de nastere.