Tenis

Irina Begu s-a calificat pe tabloul principal la Dubai

Jucătoarea Irina Begu a trecut de al doilea tur în calificările de la Dubai, turneu de categorie superioară WTA 1000.

Aflată pe locul 78 mondial, Irina Begu și-a respectat statul de favorită numărul 14 în calificările de la Dubai și a învins-o pe a doua favorită, Yue Yuan, cu 7-5, 6-4. Un meci încheiat după două ore și un minut.

În altă ordine de idei, Jaqueline Cristian a ratat calificarea pe tabloul principal din Emirate, fiind învinsă de Katerina Siniakova din Cehia, cu 6-3, 6-2.

Turneul feminin WTA 1000 de la Dubai, cunoscut oficial ca Dubai Duty Free Tennis Championships, se va desfășura în perioada 16-22 februarie 2025 la Aviation Club Tennis Centre din Dubai, Emiratele Arabe Unite. Acest turneu de prestigiu, disputat pe terenuri hard în aer liber, a devenit un punct central în calendarul tenisului feminin, atrăgând constant cele mai bune jucătoare din lume. 

Ediția din 2025 promite un tablou competitiv impresionant, incluzând nouă dintre primele zece jucătoare ale clasamentului mondial și 36 dintre primele 40. Printre participante se numără nume sonore precum Aryna Sabalenka, actualul număr unu mondial, și Iga Swiatek, fost lider mondial. 

Un alt subiect de interes este participarea Emmei Răducanu, care a acceptat un wildcard pentru a concura la Dubai, în ciuda unei serii de patru înfrângeri consecutive în primul tur. Decizia sa de a se alătura unui turneu de asemenea calibru subliniază dorința de a concura la cel mai înalt nivel și de a-și redresa forma.



Irina Begu s-a calificat pe tabloul principal la Dubai