Irina Begu a ratat calificarea în semifinale la Madrid

Jucătoarea Irina Begu rămâne cu prezența în sferturi de finală la Madrid pentru a treia oară în carieră. Begu a fost învinsă de Maria Sakkari după un meci de 2 ore și 52 de minute, după ce nu cedase niciun set până în sferturi. Un meci cu nu mai puțin de 13 break-uri, opt dintre acestea fiind reușite de Sakkari. Jucătoarea elenă o va întâlni în semifinale pe Aryna Sabalenka, a doua favorită a turneului de la Madrid.

FINAL Begu - Sakkari 7-6, 4-6, 2-6

SET 3, 3-6 După aproape trei ore de joc Maria Sakkari o învinge pe Irina Begu pentru calificarea în semifinale la Madrid.

SET 3, 1-2 Sakkari obține break-ul după un nou game lung. Begu salvase inițial trei șanse ale adversarei de a câștiga contra serviciului.

SET 3, 1-1 Patru puncte la rând obținute de Sakkari și jucătoarea din Grecia egalează scorul.

SET 2, 4-6 Primul set pierdut de Begu la ediția din acest an a Madrid Open. Calificarea în semifinale se decide în decisiv.

SET 2, 3-5 Begu recuperează un break din cele două cedate anterior. Un break la zero.

SET 2, 2-5 Dublă greșală comisă de Begu și Sakkari va servi pentru a trimite meciul în decisiv.

SET 2, 1-1 Se joacă în continuare în același ritm. Câte un break de fiecare parte în acest debut de set secund. Pe primul l-a reușit Sakkari, însă Begu a răspuns imediat.

SET 1, 7-6 Primul set revine în cele din urmă Irinei Begu, după un tie-break încheiat cu serviciu as (7-3). 75 de minute pentru acest prim set.

SET 1, 6-5 Încă un break reușit de Begu, aceasta urmând a servi din nou pentru câștigarea primului set.

SET 1, 5-5 Begu a servit pentru câștigarea primului set. Sakkari recuperează break-ul și la 55 de minute de la primul serviciu se intră în prelungiri.

SET 1, 5-3 Cel mai lung game al meciului e câștigat de Begu, după ce a salvat două mingi de break.

SET 1, 4-3 Se schimbă din nou tabela cu Begu la conducere. Un nou break reușit de jucătoarea din România.

SET 1, 2-3 Sakkari revine la conducere după un game la zero încheiat cu serviciu as.

SET 1, 2-2 Patru erori neforțate comise de Begu în acest game de serviciu. Sakkari își ia break-ul înapoi.

SET 1, 2-1 Begu trece în față cu break. Sakkari a trimis afară cu forehand-ul la 15-40.

SET 1, 1-1 Game la zero reușit de Begu pe propriul serviciu.

21:08 A început meciul cu Sakkari la serviciu.

Este a patra întâlnire directă între Irina Begu și Maria Sakkari, jucătoarea din Grecia conducând cu 2-1 la general.

Va fi prima confruntare pe zgură între cele două.

Partida se va disputa pe arena centrală ”Manolo Santana” și va începe după ora 21:00.

Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală de la Madrid pentru a treia oară în carieră, după 2015 și 2016.

La ediția din acest an Begu n-a pierdut niciun set.