Irina Begu, eliminata de la Wimbledon

Sursă foto: twitter.com

Jucatoarea Irina Begu a parasit turneul de simplu de la Wimbledon, miercuri, in faza turului al doilea, fiind eliminata de Anja Konjuh din Croatia la capatul unui meci de trei seturi, cu 6-7, 6-2, 3-6.

Begu a avut primul set in mana si a servit pentru castigarea acestuia la 5-3, insa nu a reusit sa-ti mentina serviciul, iar Konjuh a transat primul act la tie-break, cu 7-3.

Setul al doilea a fost la discretia Irinei, jucatoare care a profitat de inmultirea erorilor nefortate din jocul croatei.

Decisivul a inceput cu break de fiecare parte (1-1) si apoi s-a mers in echilibru pana la 3-3, dupa care Konjuh s-a desprins decisiv.

Croata a inchis meciul cu prima sansa pe care a avut-o, dupa ce un forehand trimis de Begu s-a oprit in fileu.

Asa am trait meciul Begu – Konjuh

SET 3, 3-6 Minge de break si meci pentru Konjuh dupa o voleu ratat de Begu aproape de fileu. Final de partida dupa ce forehand-ul trimis de Begu se opreste in fileu.

SET 3, 3-5 Revine Begu de la 0-40, dar nu o poate impiedica pe Konjuh sa se desprinda la 5-3 pe tabela.

SET 3, 3-4 Begu scapa forehand-ul afara si Konjuh preia conducerea cu break in fata.

SET 3, 3-3 Al doilea game consecutiv pe propriul serviciu castigat la zero de Konjuh.

SET 3, 1-1 Begu isi ia inapoi break-ul.

SET 3, 0-1 Break pentru Konjuh in debutul decisivului. La minge de break un forehand al croatei a lovit banda fileului si a cazut in terenul Irinei. Nimic de facut din partea acesteia.

SET 2, 6-2 O dubla greseala comisa de Konjuh pune capat acestui set secund.

SET 2, 4-2 Begu se desprinde cu break si are prima sansa la castigarea setului.

SET 2, 2-2 Inca o sansa de break ratata de Begu si Konjuh se salveaza in extremis.

SET 2, 1-1 Doua mingi de break ratate de Begu in acest game.

SET 1, 6-7 Jucatoarea din Croatia castiga primul set dupa 7-3 in tie-break. Sa nu uitam ca Begu a condus la un moment dat cu 5-3 la game-uri si a servit pentru set.

SET 1, 6-6 Begu isi mentine serviciul si vom avea tiebreak.

SET 1, 5-6 Konjuh revine de la 0-30 si trece in avantaj dupa al treilea game la rand. A servit de patru ori consecutiv impecabil croata cu prima minge.

SET 1, 5-5 Begu trimite prea lung cu reverul si Konjuh anuleaza break-ul obtinut anterior de jucatoarea noastra.

SET 1, 5-3 Superb forehand reusit de Begu prin care aceasta anuleaza prima minge de break a adversarei. Begu inchide game-ul cu ajutorul unui prim serviciu dezarmant pentru Konjuh.

SET 1, 4-3 Break reusit de Begu din a patra incercare in acest game. Este primul break al meciului.

SET 1, 2-2 Begu inchide game-ul in prelungiri cu un serviciu as.

SET 1, 1-2 Minge de break ratata de Begu si Konjuh revine la conducere.

SET 1, 1-1 Begu isi castiga fara probleme primul game de serviciu si egaleaza pe tabela.

13:47 A inceput meciul cu jucatoarea din Croatia la serviciu.