Indian Wells

Sorana Cîrstea s-a oprit în ”sferturi” la Indian Wells

Parcursul pentru Sorana Cîrstea la turneul WTA 1000 de la Indian Wells s-a încheiat, joi seara, în faza sferturilor de finala.

Lidera mondiala Iga Swiatek a învins-o pe Sorana Cîrstea la a doua lor întâlnire în circuit, cu 6-2, 6-3, mai clar decât prima dată, în 2022 la Australian Open când s-a jucat decisiv.

Condusă cu 2-0 în debutul meciului, Cîrstea a revenit la 2-2, după care a cedat următoarele patru game-uri.

În setul al doilea Swiatek s-a distanțat rapid la 4-0, cu două break-uri în față. Cîrstea a recuperat un break și a strâns scorul la 4-2 și apoi 5-3.

Swiatek a servic însă impecabil și a tranșat disputa pe serviciu, după o oră și 22 de minute.

Cîrstea se alege cu 184.465 de dolari și o urcare de nouă poziții până pe locul 74 în ierarhia mondială WTA.