Indian Wells

Așa am trăit Sorana Cîrstea – Iga Swiatek în ”sferturi” la Indian Wells

Am transmis live text în această pagină meciul pe care Sorana Cîrstea îl dispută contra liderei mondiale Iga Swiatek pentru un loc în semifinalele turneului WTA 1000 de la Indian Wells.

FINAL Cîrstea - Swiatek 2-6, 3-6

00:36 (3-6) Swiatek pune capăt întâlnirii și obține calificarea în semifinale. Cîrstea rămâne cu cel mai bun rezultat din carieră la Indian Wells.

00:32 (3-5) Rămâne în meci Sorana după un game la zero pe propriul serviciu.

00:23 (2-4) Serviciu as pentru Sorana Cîrstea. Această leagă a doua oară în meci o secvență de două game-uri la rând. A mai revenit de la 0-2 la 2-2 în debutul meciului.

00:18 (1-4) Cîrstea e agresivă la retur și recuperează un break. A doua oară în meci când jucătoarea din România câștigă pe serviciul liderei mondiale.

00:15 (0-4) Al doilea break reușit de Swiatek în setul secund lasă puține opțiuni pentru Sorana în a întoarce partida de la acest scor.

00:05 (0-2) Swiatek menține presiunea pe Sorana și obține break-ul devreme, cu revenire de la 15-30.

STATISTICA Set 1: Swiatek a avut un număr dublu de puncte direct câștigătoare (14-7).

22:56 (2-6) Lidera mondială închide primul set după un game de serviciu la zero urmat de un nou break, al treilea. Cîrstea a avut minge de 3-5 pe care a ratat-o.

23:43 (2-4) Swiatek se desprinde din nou pe tabelă în urma unui break.

23:34 (2-2) Din nou egalitate pe tabelă, după ce Sorana a salvat o minge de break în acest game de serviciu.

23:27 (1-2) Sorana revine de la 15-40 și are prima ei minge de break din meci. Swiatek greșește după un schimb din spatele terenului și Cîrstea ia break-ul înapoi, reușind primul ei game.

Știați că...De la Miami Open 2021 până în prezent Swiatek n-a pierdut niciun meci în fața jucătoarelor din afara topului 50 mondial.

23:22 (0-2) Swiatek reușește primul break din meci.

23:14 A început meciul cu Swiatek la serviciu.

Pentru Sorana Cîrstea este cel mai bun rezultat al carierei la Indian Wells, unde nu depășise până în acest an faza turului al treilea.

Iga Swiatek este deținătoarea trofeului în turneul californian dotat cu premii totale în valoare de 8.8 milioane de dolari.

Va fi a doua întâlnire între Cîrstea și Swiatek, după cea de la Australian Open 2022. Atunci Swiatek a revenit de la set pierdut și a câștigat în trei seturi, calificându-se în sferturile de finală.

Prima semifinală a fost deja stabilită și urmează să fie disputată între Aryna Sabalenka (favorita 2) și Maria Sakkari.

Sabalenka a trecut de Cori Gauff în doar 64 de minute, cu 6-4, 6-0.

Sakkari a avut un meci de peste două ore cu Petra Kvitova, întorcând scorul de la set pierdut la 4-6, 7-5, 6-1.