Indian Wells

Asa am trait Simona Halep - Sorana Cirstea in optimi la Indian Wells

Duelul suta la suta romanesc dintre Simona Halep si Sorana Cirstea de la Indian Wells a fost live text in aceasta pagina, marti seara, de la ora 20:00.

Final Halep - Cirstea 6-1, 6-4

SET 2, 6-4 Halep rateaza prima minge de meci. A trimis cu forehand-ul in fileu dintr-o pozitie din care de regula nu iarta. Cirstea comite primei dubla greseala din meci si apoi trimite afara cu reverul.

SET 2, 4-4 De doua ori a revenit Cirstea in acest game de serviciu, reusind in cele din urma sa-si tina seviciul.

SET 2, 3-3 Cirstea intrerupe seria lui Halep intr-un game extrem de disputat.

SET 2, 3-2 Halep revine la conducere dupa al treilea game obtinut la rand. Cirstea a ratata trei sanse de break. Se joaca de fix o ora.

SET 2, 2-2 Break reusit de Halep. Aceasta anuleaza avantajul Soranei din debutul setului.

SET 2, 0-2 Halep a gresit in aceste doua game-uri din setul secund aproape cat a gresit in tot setul inaugural. Cirstea incepe mai bine si e in control.

SET 2, 0-1 Sorana incepe cu break setul al doilea, dupa ce Simona a avut 30-15.

SET 1, 6-1 Prima minge de set pentru Halep pe serviciul advers. Simona ataca in diagonala si mingea Soranei se opreste in fileu.

5-14 erori nefortate
6-4 puncte direct castigatoare
1-0 duble greseli
0-0 asi

SET 1, 5-1 Game la zero adjudecat de Halep pe serviciul sau. Cirstea urca la fileu si rateaza incredibil un voleu din apropiere. Raportul erorilor nefortate 12-5 Cirseta.

SET 1, 4-1 Cirstea rupe seria lui Halep si pune primul ei game pe tabela.

SET 1, 4-0 Primul game in care Sorana a aratat de ce este in stare pe terenul de tenis. Un joc decis in prelungiri in favoarea Simonei.

SET 1, 3-0 In continuare ezitant jocul Soranei si Simona reuseste al doilea break. Pana acum meciul curge intr-o singura directie.

SET 1, 2-0 Cirstea greseste cu dreapta fortand o lovitura decisiva in lungul liniei. Se simte o presiune mai mare in jocul Soranei. Aceasta a ratat o minge de break la 30-40.

SET 1, 1-0 Halep incepe cu break profitand de serviciul ezitant al Soranei. In turul anterior, Simona nu si-a pierdut niciun moment serviciul impotriva lui Cori Gauff.

20:07 A inceput meciul cu Sorana la serviciu.

20:00 Cele doua jucatoare au intrat pe terenul central de la Indian Well.

Cotele oferite de CASA Pariurilor
Halep - 1.25 | Cirstea - 4.20

Va fi a patra confruntare intre cele doua vecine de clasament si prima dupa 12 ani.

Cirstea conduce 2-1 la general, iar meciul de la Indian Wells este cel mai important din istoria confruntarilor directe.

Halep a trecut pana acum de Ekaterina Alexandrova si de Cori Gauff.

De cealalta parte, Cirstea le-a eliminat pe Ajla Tomljanovic si Anna Kalinskaya.

Cine castiga dintre Halep si Cirstea va obtine, pe langa calificarea in sferturi, si un cec in valoare de 179.940 de dolari.