Indian Wells

Simona Halep s-a calificat in semifinale la Indian Wells

Fosta lidera mondiala a invins-o de o maniera categorica pe croata Petra Martic (79 WTA) in sferturile de finala, scor 6-1,6-1.

Meciul Halep - Martic a inceput la ora 1:30 in Romania si a durat mai putin de o ora.

A fost prima partida programata pe arena centrala, acolo unde Simona Halep le-a mai invins la Indian Wells pe Cori Gauff si Sorana Cirstea in tururile anterioare.

Halep si-a trecut in cont a treia victorie in patru intalniri directe cu Martic.

Ultima disputa avusese loc tot la Indian Wells, in 2018, cand Halep s-a impus in doua seturi.

In acest an Halep a castigat 15 din cele 18 meciuri disputate pana acum. Halep va juca in semifinale cu invingatoarea meciului Iga Swiatek - Madison Keys.

Martic a stat pe teren aproape dublu fata de Halep la editia din acest an a Indian Wells (8 ore si 37 de minute).

Croata e la cea mai buna saptamana din acest an. Pana acum nu trecuse turul al doilea in niciun turneu.