Indian Wells

Simona Halep, victorie in doua seturi cu Kristyna Pliskova la Indian Wells

Sursă foto: twitter.com/berdvolleys

Simona Halep s-a calificat in turul 3 la Indian Wells dupa o victorie fara emotii obtinuta in fata cehoaicei Kristyna Pliskova, locul 77 mondial, scor 6-4, 6-4.

In pofida celor doar sase erori nefortate comise in primul set, Halep a trebuit sa traga din greu pentru a pune prima mansa pe tabela in dreptul sau.

Condusa cu 2-0 in debut, Halep a tinut aproape de o jucatoare care si-a pus toata speranta in lovitura puternica de forehand.

Abia la 5-4 Halep trecea in premiera la conducere si o facea la adapostul unui break care s-a dovedit decisiv pentru economia primului set.

Un prim set inceput cu patru break-uri, cate doua de fiecare parte, in primele cinci game-uri.

Halep a pus stapanire pe joc si se distanta la 3-0 in al doilea act, cu doua break-uri in fata.

A urmat un scurt moment de relaxare in jocul Simonei care a permis adversarei sa revina la 3-3.

Halep a reusit break-ul in game-ul sapte, pe care mai apoi l-a consolidat pentru un 5-3 mai aproape de adevar.

Si al doilea set s-a incheiat cu 6-4, iar Halep merge in turul 3 la turneul pe care il castiga in urma cu trei ani.

Prima reactie a Simonei Halep dupa calificarea in turul 3

FINAL Halep - Pliskova 6-4, 6-4

SET 2, 6-4 Halep inchide meciul cu prima oportunitate avuta si se califica in turul 3 la Indian Wells.

SET 2, 5-3 Game solid pe propriul serviciu pentru Halep si aceasta se apropie la un joc de victorie.

SET 2, 4-3 Halep intrerupe seria adversarei cu un nou break. Se aud incurajari puternice din tribuna: "Simona, Simona".

SET 2, 3-3 Cadere in jocul Simonei care pierde intreg avantajul obtinut in primele trei game-uri.

SET 2, 3-1 Pliskova reactioneaza cu un game alb pe serviciul Simonei.

SET 2, 3-0 Halep zburda pe teren si nu-i mai lasa nicio sansa adversarei. Break la zero de aceasta data pentru jucatoarea noastra.

SET 2, 2-0 Game la zero obtinut de Halep pe propriul serviciu.

SET 2, 1-0 Rever castigator si Halep incepe cu un break, dupa ce in primul set comisese doar sase erori nefortate (21 pentru Pliskova).

SET 1, 6-4 Dupa 38 de minute Halep pune capat primului set. Serviciu doi in corp la 40-30 si returul cehoaicei ajunge afara.

SET 1, 5-4 Pentru prima data Halep trece la conducere si o face dupa un break. Jucatoarea noastra va servi pentru castigarea primului set.

SET 1, 4-4 Un game fabulos castigat de Simona cu revenire de la 15-30 si trei puncte castigate la rand.

SET 1, 3-4 Pliskova revine la conducere dupa un game in care a servit foarte puternic.

SET 1, 3-3 Halep pune mingea in teren si in cele din urma izbuteste sa-si castige in premiera game-ul de serviciu.

SET 1, 2-3 Serviciul o tradeaza si pe Pliskova, astfel ca avem al patrulea break in cinci game-uri.

SET 1, 1-3 Halep isi pierde la zero serviciul dupa ce este surprinsa de o scurta a adversarei.

SET 1, 1-2 Rebreak Halep! Jucatoarea noastra profita de prima dubla a meciului comisa de Pliskova. Cehoaica a trimis afara cu forehand-ul la 30-40.

INFO: Nadia Comaneci si Florin Segarceanu in loja Simonei Halep alaturi de Darren Cahill.

SET 1, 0-2 Halep joaca scurt si Pliskova o penalizeaza cu un forehand castigator chiar pe linie. Nu este inceputul pe care ni-l doream.

SET 1, 0-1 Pliskova isi face serviciul intr-un game in care a salvat o minge de break si a servit patru asi.

00:22 Incepe meciul cu Pliskova la serviciu.

Halep o intalneste pe Kristyna Pliskova din Cehia, a 77-a jucatoare a lumii.

Cele doua se afla la doar al doilea meci direct, dupa ce in 2017 Halep triumfa in primul tur la Madrid, turneu pe care avea sa-l castige.