Indian Wells

Halep o invinge pe Vekic in turul 2 la Indian Wells

Sursă foto: twitter.com

Simona Halep a revenit cu o victorie in circuit dupa o pauza de peste o luna cauzata de o accidentare.

Cap de serie numarul 4 la turneul de la Indian Wells, primul din seria WTA Premier Mandatory al anului, Halep a invins-o pe Donna Vekic din Croatia, beneficiara unui wild card, cu 6-4, 6-1.

Jucatoarea din Croatia a comis nu mai putin de noua duble greseli spre deosebire de cele doar doua ale Simonei.

Primul set a fost mai echilibrat din cele zece game-uri disputate nu mai putin de sapte fiind castigate pe serviciul advers.

Setul secund a fost la discretia lui Halep, jucatoare care a rupt echilibrul inca din primul game si care apoi s-a distantat decisiv la 4-0 dupa o serie de sase game-uri la rand.

Halep va juca in turul 3 impotriva Kristinei Mladenovic din Franta, jucatoare care a castigat doua din cele trei dispute de pana acum.

Ultima oara s-a impus Halep in 2015 la Cincinnati dupa un meci de mare lupta decis in trei seturi.