Halep trece de Begu si ajunge in finala la Shenzhen

Sursă foto: twitter.com

Pentru a doua oara in cariera Simona Halep va disputa finala turneului WTA de la Shenzhen, dupa ce in semifinale a trecut de Irina Begu la capatul unui meci dominat autoritar. Asa am trait Halep - Begu in semifinale la Shenzhen.

Halep a transat disputa fara prea mari emotii, cu 6-1, 6-4, dupa un meci fara istoric, care a curs pracric intr-o singura directie.

Begu n-a jucat rau si cifrele statistice arata un echilibru, insa pe teren Halep a fost tot timpul cu un pas si o lovitura in fata Irinei.

Primul set a fost ca o plimbare prin parc, adjudecat de Halep in 39 de minute, dupa care Begu a echilibrat jocul si chiar a avut o serie promitatoare cu doua game-uri la rand.

Reactia lui Halep dupa calificare in finala: “Va fi o mare provocare”

De la 1-2 Begu prelua conducerea, 3-2, insa a urmat raspunsul in oglinda al Simonei, care n-a mai putut fi oprita din drumul spre victorie.

Cele doua vor reveni pe teren, joi, in postura de colege la dublu, acolo unde vor evolua de asemenea in semifinale.

Adversara lui Halep din finala se decide intre Maria Sharapova si Katerina Siniakova.