Halep revine in circuit cu o victorie muncita

La primul meci oficial dupa participarea la US Open, Simona Halep a avut de trecut un test de foc in runda inaugurala a turneului de la Tokyo.

Cea mai in forma jucatoare de tenis romana a momentului a revenit de la un set si 3-5 in fata Anastasiei Pavlyuchenkova pentru a se impune in cele din urma in urma abandonului adversarei sale.

De trei ori a recuperat Halep in setul al doilea dupa ce a fost condusa cu 2-0, 5-3 si 6-5, salvand mai multe mingi de meci de care a beneficiat Pavlyuchenkova.

S-a ajuns in tie-break unde Halep a preluat initiativa si s-a distantat rapid la 4-1. Rusoaica a revenit la 4-5, dar nu a mai avut ce face si a trebuit sa accepte pierderea setului.

Ambele jucatoare au inceput decisivul vizibil marcate de efort, dar Halep a dovedit mai multa luciditate si prospetime. Dupa ce si-a pierdut serviciul de doua ori in primele trei game-uri, Pavlyuchenkova a decis sa abandoneze.

Rusoaica a intrat in turneul de la Tokyo dupa ce cu o zi in urma disputase finala de la Seul (Coreea de Sud).

Halep va juca in turul urmator cu Andreea Petkovic din Germania.