Halep ajunge in sferturi la Roma dupa un 6-0 in decisiv cu Pavlyuchenkova

Sursă foto: twitter.com/tennisfanSG

Simona Halep si-a facut singura viata grea in meciul cu Anastasia Pavlyuchenkova din Rusia, pe care insa a invins-o in cele din urma in trei seturi, cu un 6-0 in decisiv pentru un loc in sferturile de finala.

Halep a castigat, cu 6-1, 4-6, 6-0 in mai putin putin de doua or, obtinand astfel a saptea victorie din tot atatea confruntari cu Pavlyuchenkova.

In sferturile de finala Halep o va infrunta pe Anett Kontaveit din Estonia, jucatoare care le-a eliminat anterior pe Andrea Petkovic, Angelique Kerber si Mirijana Lucic-Baroni.

Halep a mai intalnit-o o singura data pe Kontaveit, in acest an la Miami, si a castigat cu 6-3, 6-0.

Revenind la meciul cu Pavlyuchenkova din turul 3, Halep a transat rapid primul set, cu 6-1, dupa care a inceput sa greseasca mai mult in al doilea.

De la 2-3 jucatoarea noastra a revenit la 4-3, insa rusoaica si-a adjudecat ultimele trei game-uri trimitand prin aceasta meciul in decisiv.

Un set al treilea in care Halep a facut legea pe teren si a sufocat-o pe adversara cu un joc extrem de agresiv, iar scorul de 6-0 ne scuteste de orice comentarii suplimentare.