Halep ajunge in semifinale la Toronto. O infrunta pe Svitolina sambata noapte

Sursă foto: twitter.com/usopen

Simona Halep s-a calificat, sambata, in semifinalele turneului de la Toronto dupa o victorie in doua seturi la Caroline Garcia din Franta, scor 6-4, 6-2. Meciul a fost live text aici.

Un meci echilibrat doar in primul set, cand cele doua meciuri au mers cap la cap si un singur game a facut diferenta in favoarea Simonei.

La 4-3 in favoarea jucatoarei din Franta Halep a salvat minge de break, iar in game-ul imediat urmator, la 4-4, a castigat pe serviciul advers.

Break-ul obtinut s-a dovedit hotarator si Halep a inchis primul set cu un game solid de serviciu.

Setul al doilea a fost dominat autoritar de jucatoarea noastra, Halep impunandu-se detasat cu doua break-uri in fata.

Halep revine pe teren sambata dupa aproximativ sase ore pentru a disputa semifinala de la Toronto contra ucrainencei Elina Svitolina.

Aceasta a invins-o pe Garbine Muguruza in trei seturi, dupa un meci de peste doua ore, cu 4-6, 6-4, 6-3.

Halep are 3-1 la general cu Svitolina, ultimele doua confruntari avand loc in acest an pe zgura. Svitolina a castigat finala de la Roma, cand Halep s-a accidentat intr-un moment in care isi domina autoritar adversar, pentru ca la Roland Garros sa vina revansa Simonei.

Cele doua nu s-au intalnit niciodata pana acum pe hard.