Billie Jean King Cup

România pierde barajul cu Slovenia și ratează prezența la turneul final în Billie Jean King Cup

Echipa României a condus cu 2-0 după prima zi a confruntării cu Slovenia de la Koper, dar victoria a revenit în cele din urmă gazdelor, scor 3-2!

Punctul victoriei slovene a fost obținut la meciul de dublu, perechea formată din Kaja Juvan și Tamara Zidansek învingând dublul românesc format din Monica Niculescu și Irina Bara, cu 4-6, 6-2, 6-4.

În setul decisiv, perechea Niculescu/Bara a avut 3-2 cu break în față și două mingi de 4-2, ambele ratate.

România a condus cu 2-0 după prima zi a confruntării de la Koper, după victoriile obținute de Ana Bogdan și Jaqueline Cristian.

Bogdan a ratat, sâmbătă, victoria decisivă, după ce a avut set și 30-0 la 5-4 pe propriul serviciu.

Meciul cu Zidansek a ajuns în decisiv, unde Bogdan a condus cu 5-2, înainte de a pierde meciul după cinci game-uri la rând ale slovenei.

Partida decisivă de dublu a fost întreruptă din cauza ploii sâmbătă, la scorul de 3-3, și a fost reluată duminică.