Billie Jean King Cup

Romania – Italia 0-1. Irina Bara pierde primul meci de simplu

Jucatoarea Irina Bara a fost invinsa de Elisabeta Cocciaretto, cu 6-1, 6-4, in primul meci de simplu al confruntarii Romania – Italia din barajul pentru Grupa Mondiala in Billie Jean King Cup.

Primul set nu a avut practic istoric, fiind adjudecat de jucatoarea din Italia de o maniera categorica in 35 de minute.

Irina Bara a inceput mai agresiv actul secund si a trecut in premiera la conducere, dupa care a izbutit primul ei break si s-a distantat la 3-0 pe tabela.

Un avantaj de care jucatoarea din tara noastra n-a reusit sa profite si pe care Cocciaretto l-a anulat, impunandu-se in final pe propriul serviciu.

La 4-4 Bara si-a pierdut serviciul dupa mai multe erori nefortate.

Pentru Irina Bara, locul 132 mondial, a fost primul meci pentru Romania in Billie Jean King Cup, fosta FedCup.

Un singur meci mai disputase Irina Bara in sala in acest an, meci pierdut pe 2 martie in fata lui Stefanie Voegele la turneul de la Lyon.

Recordul Irinei Bara pana la meciul cu Cocciaretto, in 2021, a fost de sase victorii si cinci infrangeri.

Italianca a adunat rezultate mai bune in acest an (11 victorii / 6 infrangeri). Cocciaretto a ajuns pana in semifinale la Guadalajara (Mexic), acolo unde bara era eliminata in primul tur.

Asa am trait Bara – Cocciaretto

SET 2, 4-6 Cocciaretto aduce primul punct Italiei in confruntarea de la Cluj-Napoca, dupa ce a revenit de la 0-3 in setul secund.

SET 2, 4-5 Bara isi pierde serviciul in cel mai nepotrivit moment al meciului.

SET 2, 3-2 Break recuperat de Cocciaretto pe eroarea nefortata comisa de Bara.

SET 2, 3-0 Doua mingi de break salvate de Bara in acest game.

SET 2, 2-0 Primul break al meciului obtinut de Bara. Aceasta a schimbat stilul si joaca mult mai agresiv.

SET 1, 1-6 Cocciaretto revine de la 15-30 si castiga setul pe propriul serviciu.

SET 1, 1-5 Inca un break reusit de jucatoarea din Italia. Pana acum un meci care a curs intr-o singura directie.

SET 1, 1-4 Cocciaretto, game alb de serviciu.

SET 1, 1-3 Bara isi pierde serviciul la primele mingi de break avute de Cocciaretto. A fost cel mai lung game de pana acum.

15:41 A inceput meciul cu jucatoarea din Italia la serviciu.