Billie Jean King Cup

Asa am trait Karolina Pliskova - Simona Halep in Fed Cup

Confruntarea Cehia - Romania din sferturile Grupei Mondiale a Fed Cup s-a reluat duminica, cu meciul vedeta al liderelor celor doua echipe, Karolina Pliskova si Simona Halep.

Fed Cup - Grupa Mondiala
Cehia - Romania 1-1
SET 1 SET 2 SET 3
Karolina Pliskova 4 7 4
Simona Halep 6 5 6

SET 3, 4-6 Halep inchide meciul pe propriul serviciu si Romania conduce cu 2-1 la general. Avem nevoie de un singur punct pentru calificarea in semifinale!

SET 3, 4-5 Minge de meci ratata de Halep in acest game. Nimic de facut pe serviciul puternic al Karolinei Pliskova. Ramane un break diferenta.

SET 3, 3-5 Pliskova recupereaza un break si se mentine in meci.

SET 3, 2-5 Halep o macina pe Pliskova pana cand cehoaica cedeaza si sunt doua break-uri avantaj pentru Simona.

SET 3, 2-4 Pliskova cauta lovitura castigatoare, dar mingea iese afara si Halep se desprinde pe tabela.

SET 3, 2-3 Break Halep dupa un joc agresiv. Simona face pasul in fata si o executa pe Pliskova cu un voleu castigator.

SET 3, 2-1 Pliskova trece la conducere dupa un as, al cincilea in acest meci. Halep are trei asi pana acum.

SET 3, 1-1 Game cedat la zero de Halep pe propriul serviciu cu doua duble greseli.

SET 3, 0-1 Break la zero pentru Halep!

SET 2, 7-5 Halep isi pierde serviciul de la 40-30 si astfel Pliskova trimite meciul in decisiv. Halep a gresit mai mult in acest set, 18 erori nefortate fata de doar opt in primul set. Egalitate perfecta si la totalul punctelor pan acum: 82-82!

SET 2, 6-5 Trei mingi de break rateaza Halep in acest game intins pe durata a peste sase minute.

SET 2, 5-5 Revenirea formidabila a Simonei! Un game de mare lupta in care Halep a controlat fiecare punct.

SET 2, 5-4 Pliskova are dificultati in a-si conserva serviciul si Halep pastreaza suspansul cu rebreak.

SET 2, 5-3 Halep nu reuseste sa-si castige serviciul si se vede din nou condusa cu break in fata.

SET 2, 4-3 Break Halep! Jucatoarea noastra revine puternic si e randul Karolinei Pliskova sa fie nervoasa.

SET 2, 4-2 Halep se agata de acest game pe care il castiga la mare lupta in prelungiri.

SET 2, 4-1 Doua mingi de break irosite de Halep in acest game. La una dintre mingi banda fileului a intervenit in defavoarea Simonei.

SET 2, 3-1 Break la zero reusit de Pliskova.

SET 2, 1-0 Pliskova isi castiga serviciul, dar nu inainte de a salva o minge de break. La ultima minge Halep a apelat la un hawk eye care s-a dovedit favorabil cehoaicei.

SET 1, 4-6 Primul set ii revine Simonei Halep dupa 46 de minute.

SET 1, 4-5 Halep reuseste break-ul si va servi pentru castigarea primului set.

SET 1, 3-3 Se merge in continuare cap la cap cu serviciul. Halep n-a cedat decat un punct in acest game.

SET 1, 3-2 Minge de break ratata de Halep si Pliskova ramane in fata datorita serviciului puternic.

SET 1, 2-1 Pliskova isi castiga serviciul si trece in premiera la conducere.

SET 1, 1-1 Break luat rapid inapoi de Pliskova. Dubla greseala comisa de Halep la ultimul serviciu.

SET 1, 0-1 Halep incepe cu break dupa o lovitura castigatoare in diagonala.

14:10 Incepe meciul cu Pliskova la serviciu.

Aceasta va fi a noua intalnire a celor doua jucatoare, de altfel bune prietene in afara terenului dupa cum am vazut la evenimentele premergatoare meciului de la Ostrava.

In 2018, Pliskova a invins-o pe Halep la Madrid si a pus astfel capat unei serii de trei infrangeri la rand, printre care si una la Australian Open in sferturi.

Doar doua dintre cele opt meciuri au avut nevoie de set decisiv, iar una dintre dispute a fost cea de la Fed Cup din 2016, cand Pliskova o invingea pe Halep la Cluj, cu 6-7, 6-4, 6-2.

Halep are 5-1 pe hard contra Karolinei Pliskova.