Billie Jean King Cup

Asa am trait Fed Cup: Katerina Siniakova - Simona Halep

In al doilea meci de simplu programat, sambata, in cadrul confruntarii Cehia - Romania din sferturile Grupei Mondiale in Fed Cup s-au infruntat Katerina Siniakova si Simona Halep.

Fed Cup - Grupa Mondiala
Cehia - Romania 1-1
SET 1 SET 2 SET 3
Katerina Siniakova 4 0 0
Simona Halep 6 6 0

SET 2, 0-6 Halep inchide meciul cu un set la zero dupa o ora si 12 minute.

SET 2, 0-5 Siniakova se prabuseste si cedeaza un nou break. Doar opt puncte reusite de cehoaica in acest set al doilea la total.

SET 2, 0-3 Serviciul cehoaicei se prabuseste si Halep pune al doilea break pe tabela.

SET 2, 0-2 Halep isi castiga game-ul la 30 si se dezlantuie dupa un forehand castigator.

SET 2, 0-1 Se repeta scenariul din primul set, cu Halep izbutind break-ul in chiar primul game.

SET 1, 4-6 Halep inchide setul pe propriul serviciu, dar nu inainte de a fi revenit de la 0-30. La 40-30 jucatoarea noastra a comis o dubla greseala, pe care insa a facut-o repede uitata cu un serviciu as.

SET 1, 4-5 Siniakova vine aproape de Halep, jucatoarea noastra servind pentru a doua oara cu setul pe masa.

SET 1, 3-5 Halep isi pierde serviciul intr-un game in care a avut 40-0 si in total patru mingi de set. Siniakova se agata de orice minge, e greu de trimis pe banca si pana la urma reuseste break-ul.

SET 1, 2-5 Break Halep cu forehand castigator din centrul terenului. Un game lung de peste opt minute, in care Siniakova a ratat trei mingi de game.

SET 1, 2-4 Halep pastreaza break-ul avantaj si se mentine la conducere, insa de doua game-uri n-a mai obtinut vreun punct pe serviciul advers.

SET 1, 1-2 Siniakova isi castiga game-ul de serviciul la zero.

SET 1, 0-2 Game solid de serviciu pentru Halep care incepe in forta acest meci.

SET 1, 0-1 Halep incepe meciul cu break.

16:05 A inceput meciul cu Siniakova la serviciu.

In mod normal Siniakova ar fi privit de pe margine aceste meci, daca Petra Kvitova ar fi venit la echipa pentru meciul cu Romania.

Siniakova, 44 mondial, a pierdut de fiecare data in primul tur in cele trei turnee disputate in acest an.

Halep revine pe teren dupa eliminarea suferita in optimi la Australian Open si se declara intr-o forma foarte buna.

Scorul intalnirilor directe este 1-1, dupa intalniri care au avut loc la Shenzhen. In 2017 a castigat Siniakova, pentru ca in 2018 Halep sa-si ia revansa chiar in finala turneul chinez.