Billie Jean King Cup

Asa am trait Karolina Pliskova - Mihaela Buzarnescu in Fed Cup

Sursă foto: twitter.com

De la ora 14:00 am transmis live text in aceasta pagina confruntarea dintre Karolina Pliskova si Mihaela Buzarnescu, prima a duelului Cehia - Romania din sferturile Grupei Mondiale in Grupa Mondiala a Fed Cup.

Fed Cup - Grupa Mondiala
Cehia - Romania
SET 1 SET 2 SET 3
Karolina Pliskova 6 6
Mihaela Buzarnescu 1 4

SET 2, 6-4 Pliskova pune capat intalnirii in mai putin de o ora si jumatate.

SET 2, 5-4 Break reusit de Buzarnescu, jucatoare care va servi pentru castigarea meciului. Buzarnescu a comis o dubla eroare in acest joc.

SET 2, 3-4 Buzarnescu o fixeaza pe Pliskova cu o diagonala castigatoare. Jucatoarea noastra e cu adevarat prezenta in meci.

SET 2, 3-3 Game la zero izbutit de Pliskova. Primul al meciului fara reactie din partea jucatoarei aflate la primite.

SET 2, 2-3 Buzarnescu ramane la conducere dupa un game in care a reusit doua lovituri castigatoare spectaculoase.

SET 2, 1-2 Game urias adjudecat de Buzarnescu pe propriul serviciu din a noua incercare. Peste 12 minute a durat acest game, in care jucatoarea noastra a salvat doua mingi de break. Pliskova si-a pierdut si ea cumpatul, aruncand cu racheta de pamant.

SET 2, 0-1 Buzarnescu se afla pentru prima data la conducere in acest meci.

SET 1, 6-1 Primul set este incheiat de Pliskova dupa un serviciu in teren si un retur trimis afara de Buzarnescu.

SET 1, 5-1 Buzarnescu pune primul game pe tabela in dreptul sau dupa mai bine de 30 minute de la primul serviciu.

SET 1, 4-0 Inca un break in dreptul jucatoarei din Cehia. Dupa acel prim game maraton Buzarnescu pare ca nu-si gaseste ritmul.

SET 1, 3-0 Un game in care Buzarnescu a revenit de la 0-40, dar in care n-a reusit sa emita pretentii de rebreak.

SET 1, 2-0 Buzarnescu isi pierde serviciul intr-un game in care a comis doua duble greseli.

SET 1, 1-0 Pliskova isi castiga game-ul de serviciu dupa 11 minute! Buzarnescu a ratat doua mingi de break.

14:08 Incepe meciul cu Pliskova la serviciu.

Cele doua jucatoare s-au mai intalnit de doua ori pana acum in circuit, de fiecare data impunandu-se Pliskova.

Interesant este ca ambele dispute au avut loc pe iarba, cea mai putin folosita suprafata din circuitul mondial profesionist.

In 2012 la un turneu ITF de la Nottingham a avut loc primul duel, iar cel din urma in 2018 la Wimbledon, cand Buzarnescu a fost aproape de victorie. A condus-o pe Pliskova cu un set, iar in al doilea ajunsese pana in tiebreak.