Billie Jean King Cup

Asa am trait Fed Cup: Irina Begu cu Pauline Parmentier in meciul patru de simplu

Florin Segarceanu a schimbat-o pe Mihaela Buzarnescu pentru ultimul meci de simplu si toata Romania i-a tinut pumnii Irinei Begu, jucatoarea care avea sansa de a obtine punctul victoriei si calificarii in finala Fed Cup.

Fed Cup - Semifinale
Franta - Romania 1-2
SET 1 SET 2 SET 3
Pauline Parmentier (FRA) 6 2 6
Irina Begu (ROU) 3 6 2

SET 3, 6-2 Parmentier inchide meciul din a treia sansa si a doua finalista a Fed Cup va fi decisa in urma meciului de dublu.

19:37 Begu revine pe teren pentru ceea ce ar putea fi ultimul game al meciului.

19:34 Medicul delegatiei Romaniei incearca sa-i prinda glezna Irinei Begu cu un bandaj serios. Este timeout medical!

SET 3, 5-2 Begu pare ca a ajuns cu resursele fizice la limita. Greseste tot mai mult si ofera doua sanse de break adversarei. Ambele sunt anulate, dar la a treia sansa a adversarei glezna dreapta a Irinei cedeaza si nu arata deloc bine.

SET 3, 4-2 Fara reactie la primire Begu in acest game adjudecat la zero de Parmentier.

SET 3, 3-2 Un game de lupta castigat de Begu care ramane la un break in spate.

SET 3, 3-1 Parmentier face pasul in fata, Begu incerca sa o surprinda cu un passing in diagonala, dar mingea se duce putin afara.

SET 3, 2-1 Begu reactioneaza cu un game pe propriul serviciu adjudecat la zero.

SET 3, 1-0 Break pentru Parmentier! Nu e inceputul de set pe care ni-l doream, insa nu e nimic pierdut.

SET 2, 2-6 Begu isi adjudeca setul cu break dupa o dubla greseala comisa de Parmentier. Avem asadar decisiv si Begu arata din ce in ce mai bine in acest meci.

SET 2, 2-5 Game la zero adjudecat de Begu. Jucatoarea noastral a un joc distanta de trimiterea meciului in decisiv.

SET 2, 1-4 Begu continua seria pozitiva si cedeaza un singur punct pe propriul serviciu.

SET 2, 1-3 Break la zero reusit de Begu in cel mai bun moment al jocului pentru reprezentanta Romaniei in acest meci.

SET 2, 0-1 Begu conduce in premiera dupa ce a salvat minge de break in acest set.

SET 1, 6-3 Parmentier inchide setul dupa un forehand trimis afara de Begu. Un singur break a facut diferenta in acest set, unul in care Begu n-a avut nicio sansa de a contesta serviciul advers.

SET 1, 5-3 Game la zero castigat de Begu pe propriul serviciu.

SET 1, 4-2 Begu face diferenta cu lovitura de rever. Ramane in plasa unui break de recuperat.

SET 1, 3-1 Prima minge de break a meciului apartine lui Parmentier si in cele din urma frantuzoaica rupe repede echilibrul.

SET 1, 1-1 Begu serveste impecabil cu prima minge. Game la zero in dreptul reprezentantei noastre.

17:37 Incepe meciul cu Parmentier la serviciu.

Begu o va infrunta pe Pauline Parmentier (53 WTA), surpriza lui Julien Benneteau pentru acest ultim meci de simplu.

Cele doua s-au mai duelat de sase ori pana acum (3-3). Pe zgura este 3-1 pentru Parmentier, ultima oara intalnindu-se la Istanbul in 2018.