Billie Jean King Cup

GAME cu GAME Fed Cup, Canada-Romania 1-3: Calificare in Grupa Mondiala

Ati urmarit live text in aceasta pagina meciurile confruntarii de Fed Cup dintre Canada si Romania, meci care a contat pentru barajul Grupei Mondiale.

LIVE Francoise Abanda - Alexandra Dulgheru 6-3, 5-7, 2-6

00:55 Victorie Alexandra Dulgheru!!! Romania se califica in Grupa Mondiala a Fed Cup.

00:49 Dulgheru ajunge la 5-2 si mai are nevoie de un singur game pentru a aduce victoria si calificarea Romaniei in Grupa Mondiala.

00:45 Break la zero reusit de Dulgheru. Victoria este tot mai aproape de echipa noastra.

00:42 Game la zero pentru Dulgheru. Aceasta revine la conducere in decisiv (3-2).

00:29 Dulgheru isi ia break-ul inapoi dupa un punct fabulos, castigat cu forehand drive castigator (1-1).

00:23 Abanda incepe decisivul cu break (1-0).

00:15 Dulgheru inchide setul al doilea si evita tiebreak-ul. Ultimul punct a fost de-a dreptul fenomenal. Un schimb interminabil, cu Dulgheru in atac. Abanda s-a aparat eroic si a ajuns o scurta pusa de Dulgheru. Aceasta a fost surprinsa la randul ei, dar a reusit sa reintre in controlul punctului si sa o puna la pamant, la propriu, pe adversara. Avem decisiv!

00:05 Abanda rezista presiunii si revine de la 0:30 egaland scorul la cinci in setul doi. Suspansul se prelungeste, iar meciul devine tot mai taios.

00:02 Trei game-uri la rand pentru Dulgheru. Aceasta intoarce scorul de la 2-4 si are acum prima sansa la castigarea setului al doilea.

23:53 Dulgheru nu cedeaza si revine de la 2-4. Tabela arata acum 4-4 in setul al doilea cu break recuperat de Alexandra.

23:40 Minge trimisa afara de Dulgheru cu forehand-ul si Abanda trece la conducere in setul al doilea, cu break in fata (3-2).

23:04 Dulgheru isi pierde inca o data serviciul. Abanda serveste la 4-2.

23:00 Sunt trei game-uri la rand luate de Abanda. Aceasta trece in premiera la conducere in acest meci (3-2).

22:56 Abanda revine si egaleaza la doi. Dulgheru s-a dezechilibrat si a cazut la un schimb de mingi, dar nu este nimic grav. Schimba doar racheta si continua.

22:46 Dulgheru incepe cu un break.

22:45 Incepe meciul care ar putea pune capat confruntarii Canada-Romania.

[news-113480]

LIVE Eugenie Bouchard - Andreea Mitu 6-4, 4-6, 1-6

22:10 Mitu o invinge pe Bouchard la debutul in Fed Cup si izbucneste in lacrimi. Sunt lacrimi de fericire. Romania conduce cu 2-1.

22:09 Sansa de meci ratata de MItu pe serviciul lui Bouchard. O lovitura in disperare de cauza din partea canadiencei. Urmeaza o dubla si Mitu are o noua minge de meci.

22:01 Mitu obtine un break la zero si are 4-1 in decisiv. Bouchard face umbra terenului degeaba in acest meci, dar acest lucru nu poate decat sa ne bucure.

21:59 Game la zero reusit de Mitu pe propriul serviciu si aceasta se mentine la doua lungimi in fata (3-1). Tot mai putine solutii pentru Bouchard.

21:51 Mitu se duce la 2-0 in decisiv, moment in care Bouchard da cu racheta de pamant.

21:47 Inceput cu break pentru Mitu in setul decisiv.

21:42 Mitu comite o dubla greseala la minge de set, dar se redreseaza si inchide setul cu un punct castigator. 6-4 pentru al doilea set si vom avea decisiv.

21:32 Break Mitu. Jucatoarea noastra va servi pentru castigarea setului al doilea la 5-4.

21:09 Bouchard revine si recupereaza break-ul cedat in debut (2-2).

20:58 Break in debutul setului secund pentru Mitu si aceasta conduce in premiera in acest meci. In primul set a comis 16 erori nefortate si doua duble.

20:52 Mitu pierde primul set pe propriul serviciu intr-un game in care a avut 40-15. Au urmat mai multe erori nefortate si Bouchard trece in avantaj (6-4).

20:43 Egalitate dupa patru game-uri dupa o revenire de doua jocuri a favoritei noastre.

20:39 Mitu nu cedeaza si demonstreaza ca Bouchard nu este de nedepasit in acest meci. Re-break asadar reusit de Mitu. Bouchard conduce 4-3.

20:32 Break reusit de Bouchard si aceasta se desprinde in primul set la 4-2.

20:23 Mitu castiga la zero pe propriul serviciu (2-2) si in mintea lui Bouchard probabil ca se ridica mai multe intrebari cu privire la aceasta intalnire.

20:12 A inceput meciul trei din cadrul confruntarii Canada-Romania. Irina Begu nu a putut intrat pe teren si aceasta a fost inlocuita cu Andreea Mitu.

Urmat de Francoise Abanda - Alexandra Dulgheru

In caz de egalitate dupa cele patru meciuri de simplu se va disputa si partida decisiva de dublu: Dabrowski/Fichman contra Olaru/Mitu.

FINAL Francoise Abanda - Irina Begu 4-6, 7-5, 6-4

FINAL Eugenie Bouchard - Alexandra Dulgheru 4-6, 4-6

01:06 Patru mingi de meci ratate de Dulgheru. Trei numai in acest game interminabil. In cele din urma Dulgheru inchide meciul din a cincea sansa. Romania incheie la egalitate cu Canada dupa prima zi a confruntarii de la Montreal.

00:55 Minge de meci ratata de Dulgheru pe serviciul advers. Bouchard s-a salvat in extremis si ramane agatata in meci. Dulgheru urmeaza la serviciu.

00:50 Dulgheru dubleaza game-ul luat anterior si are 5-3 in setul al doilea.

00:44 Dulgheru este in controlul partidei si izbuteste un nou break care s-ar putea dovedi decisiv in economia partidei (4-3 Dulgheru).

00:31 Se produce rebreak-ul si Bouchard egaleaza la doi.

00:26 Dulgheru obtine break-ul devreme in setul al doilea si conduce cu 2-1. Bouchard este in criza de idei, iar Sam Sumyk, antrenorul ei din circuit, priveste ingandurat de pe margine.

00:13 Primul set ii revine Alexandrei Dulgheru, cu 6-4, in 41 de minute. Putem spune, fara sa exageram, ca Alexandra a lasat-o pe aroganta Bouchard cu o mana intinsa.

00:09 Dulgheru profita de erorile lui Bouchard si obtine un nou break. Jucatoarea noastra urmeaza la serviciu pentru castigarea primului set la 5-4.

23:54 Break Bouchard dupa o urcare vijelioasa la fileu si finalizata cu lovitura castigatoare in lungul liniei (3-3).

23:49 Doua game-uri la rand obtinute de Dulgheru si aceasta conduce (3-2) cu break in fata. Dubla greseala comisa de Bouchard, care nu arata nici pe departe a numar 7 mondial.

23:38 Re-break rapid reusit de Bouchard (1-1).

23:33 Dulgheru obtine break-ul inca din primul game al meciului.

23:31 A inceput meciul cu Bouchard la serviciu. Este prima intalnire dintre cele doua jucatoare.

[news-113468]

22:51 Meciul se incheie cu victoria canadiencei Abanda. Aceasta a profitat in mod evident de problemele fizice ale Irinei Begu.

22:46 Begu nu cedeaza si recupereaza break-ul pierdut anterior. O luptatoare desavarsita, nu se preda fara lupta.

22:42 Break la zero obtinut de Abanda, jucatoarea de pe locul 260 WTA. Aceasta serveste pentru meci la 5-3.

22:22 Game complicat de Begu pe propriul serviciu. A avut 40-0, dar s-a trezit egalata si chiar in situatia de a salva o sansa de break. Game-ul ii revine canadiencei dupa o decizie discutabila. Arbitrul de linia a strigat "out" la minge de break, Begu solicita reluarea oficiala si are dreptate. Mingea fusese in teren, dar arbitrul din scaun a decis rejucarea punctului si nu acordarea acestuia jucatoarei noastre (2-2).

22:17 Begu isi reia locul in teren. Meciul continua.

22:14 Meciul este oprit pentru a permite Irinei Begu sa primeasca ingrijiri medicale la piciorul stang.

22:04 Begu incepe setul al treilea cu un break la capatul unui game urias cu numeroase rasturnari (0-1).

21:56 Abanda intra cu serviciul in setul al treilea, decisivul.

21:53 Begu isi pierde serviciul si, odata cu acesta, cedeaza setul al doilea. Mai mult decat atat, jucatoarea noastra paseste cu o oarecare precautie.

21:45 Doua mingi de break si set salvate de Begu. Aceasta egaleaza la cinci dupa ce a castigat al doilea game la rand.

21:36 Begu nu cedeaza si nu-i permite adversarei sa inchida setul. Break reusit de jucatoarea noastra. Begu revine la 4-5.

21:33 Break reusit de Abanda, aceasta concretizand una din cele doua sanse de care a beneficiat la 4-3 pentru ea. Jucatoarea din Canada va servi pentru castigarea setului al doilea.

21:18 Mai multe mingi de break salvate de Begu inainte de a egala la doi in setul secund. Un game foarte important in economia meciului.

20:54 Begu castiga primul set cu un game la zero pe propriul serviciu.

20:50 Abanda isi castiga serviciul si se apropie la 4-5, insa Begu va servi pentru inchiderea primului set.

20:46 Begu serveste un as si obtine al cincilea game din ultimele sase jucate (3-5).

20:41 Pentru a doua oara in acest prim set Begu leaga doua game-uri si trece la conducere in premiera cu break (3-4).

20:33 Abanda isi mentine serviciul dupa ce a salvat o sansa de break avuta de Begu la capatul unui schimb cu 29 de lovituri. Apoi fileul a fost de partea canadiencei (3-2).

20:26 Al doilea game la rand obtinut de Begu. Aceasta greseste tot mai putin si pare ca s-a acomodat cu suprafata de joc.

20:22 Begu recupereaza break-ul cedat anterior dupa ce Abanda a comis o dubla eroare la 15-40. Se aud si romanii din tribune, care nu sunt deloc putini.

20:19 La prima sa oportunitate Abanda reuseste break-ul si consolideaza avantajul luat in debutul meciului (2-0).

20:14 Un prim game lung pe serviciul lui Abanda. Aceasta salveaza doua mingi de break inainte de a pune primul game in dreptul sau pe tabela.

20:11 Incepe meciul cu Abanda la serviciu.

20:05 A inceput incalzirea celor doua jucatoare. Se joaca in sala pe suprafata sintetica.

20:00 Bun gasit prieteni ai tenisului. De la aceasta ora urmarim impreuna primul meci al confruntarii Canada-Romania.