Fed Cup

Gabriela Ruse aduce punct pentru Romania in meciul cu Italia

La 0-2 dupa prima zi a confruntarii de baraj pentru Grupa Mondiala, capitanul nejucator Monica Niculescu a introdus-o in teren pe Gabriela Ruse in locul Irinei Bara pentru meciul trei de simplu.

Gabriela Ruse, locul 163 mondial, a revenit de la un set inaugural pierdut autoritar si a castigat in trei acte, cu 1-6, 6-3, 6-4.

Un meci de peste doua ore si jumatate care a readus Romania in cartile victoriei.

Mihaela Buzarnescu o va intalni in ultimul meci de simplu pe Elisabeta Cocciaretto.

In eventualitatea unui 2-2 dupa meciurile de simplu totul se va decide la dublu, acolo unde pentru Romania vor evolua Monica Niculescu si Irina Bara.

Reactia lui Ruse

”Eram foarte emotionata la inceput, apoi am inteles mai bine ce trebuie sa fac.

”E a doua oara cand vin la Cluj si daca nu castigam, nu mai vin a treia oara. A fost o presiune pentru ca stiam ca daca nu voi castiga, Romania va pierde intalnirea, dar in acelasi timp nu aveam nimic de pierdut.

”Cumva, am reusit, nu stiu cum, nu-mi vine sa cred si nu am jucat cel mai bun tenis al meu. E foarte greu sa intri pe teren si sa joci pentru tara ta. Ma simt obosita, am crampe, dar sunt fericita ca am castigat primul meu meci in Fed Cup”, a declarat Elena-Gabriela Ruse dupa victoria cu Jaquline Paolini.

Asa am trait Ruse - Paolini

SET 3, 6-4 Ruse castiga meciul dupa o minge lunga trimisa de Paolini. Romania revine in meci obtinand primul punct in aceasta confruntare.

SET 3, 5-4 Paolini isi castiga game-ul de serviciu si pune presiune pe Ruse.

SET 3, 5-3 Minge de meci ratata de Ruse. Aceasta isi pierde apoi serviciul si suspansul se prelungeste.

SET 3, 5-2 Ruse reuseste break-ul dupa cel mai lung game de pana acum si va servi pentru victorie.

SET 3, 4-2 Paolini castiga la zero pe serviciul lui Ruse.

SET 3, 4-1 Ruse domina din ce in ce mai autoritar si se distanteaza dupa un nou break.

SET 3, 1-0 Break obtinut de Ruse intr-un moment cum nu se poate mai favorabil.

SET 2, 6-3 Ruse inchide setul secund pe propriul serviciu. Avem decisiv, unul pe care Ruse trebuie sa-l castige pentru a ne tine in meci.

SET 2, 5-2 Minge de set ratata de Ruse. Aceasta isi pierde pana la urma serviciul.

SET 2, 5-1 Ruse isi trece in cont un nou break si va servi pentru trimiterea meciului in decisiv.

SET 2, 3-1 Primul break al meciului obtinut de Ruse, jucatoarea care controleaza acest set secund. Nu mai are nimic de pierdut.

SET 1, 1-6 Paolini pune capat primului set dupa 47 de minute. Un set fara istoric adjudecat de italianca la adapostul a doua break-uri.
Ruse a avut un procentaj de doar 48% la primul serviciu. A comis 24 de erori nefortate, dublu fata de adversara ei, si doar doua puncte direct castigatoare.

SET 1, 1-5 Dubla greseala comisa de Ruse. Italianca are minge de break si castiga din nou pe serviciul Gabrielei.

SET 1, 1-3 Paolini reuseste primul break al meciului la chiar prima sansa avuta.

Gabriela Ruse a intrat in locul Irinei Bara pentru al treilea meci de simplu.

Ruse are 23 ani si ocupa locul 168 mondial. Adversara ei are 25 ani si se afla pe pozitia 104 in ierarhia WTA.

Paolini a invins-o pe Ruse la un turneu ITF desfasurat la Mamaia, Constanta, in 2016. Atunci s-a jucat pe zgura.