Billie Jean King Cup

Elena Ruse invinsa in primul meci al confruntarii Romania – Rusia

Tanara noastra debutanta nu a reusit sa treaca peste incarcatura primului meci la simplu sub tricolor si a fost invinsa de o mult mai experimentata adversara in doar 64 de minute.

Ekaterina Alexandrova, a 28-a jucatoare a lumii, a invins-o pe Elena-Gabriela Ruse, cu 6-1, 6-4, aducand primul punct Rusiei in confruntarea cu Romania de la Cluj.

Un meci aflat la discretia jucatoarei din Rusia care, la un moment dat, a avut set si 5-2.

Ruse a recuperat un break in setul secund si s-a apropiat la 4-5 cu sansa egalarii la serviciu.

Jucatoarea din tara noastra, locul 166 in lume, avea sa-si piarda insa inca o data serviciul si, cu acesta, meciul.

Asa am trait meciul Ruse – Alexandrova

SET 2, 4-6 Meciul este incheiat cu break din partea rusoaicei. O partida scurta de o ora si patru minute.

SET 2, 4-5 Ruse recupereaza break-ul si jucatoarea noastra revine in extremis in meci.

SET 2, 2-5 Al doilea game de serviciu la zero pentru Alexandrova.

SET 2, 2-4 Ruse ramane in meci dupa un game de serviciu in care a servit doi asi.

SET 2, 1-4 Serviciu as gasit de rusoaica la 40-0. Nimic de facut.

SET 2, 1-3 Alexandrova reuseste primul break din setul secund. Ruse a avut o minge de 2-2 pe care a ratat-o.

SET 2, 1-1 Primul game la zero din meci este reusit de Ruse, la serviciu.

SET 1, 1-6 Ruse isi pierde serviciul si, cu acesta, primul set este incheiat in favoarea Ekaterinei Alexandrova, a 28-a jucatoare a lumii.

SET 1, 1-5 A treia oara a fost cu noroc pentru Ruse. Break reusit de jucatoarea noastra.

SET 1, 0-5 Break la zero obtinut de Alexandrova. Au trecut 21 de minute de la primul serviciu si primul set poate fi considerat istorie.

SET 1, 0-4 Al doilea game de retur in care Ruse are minge de break si nu reuseste sa profite. La meci asista si Dan Petrescu, antrenor la CFR Cluj.

SET 1, 0-3 Dubla greseala comisa de Ruse la 0-40 si Alexandrova pune al doilea break in dreptul sau.

SET 1, 0-2 Sansa de break ratata de Ruse in acest game. Rusoaica se desprinde pe tabela.

SET 1, 0-1 Primul break al meciului reusit de Alexandrova.

16:08 A inceput meciul cu Ruse la serviciu.