Billie Jean King Cup

Buzarnescu, ce dezamagire! Invinsa dupa ce a avut doua mingi de meci

Mihaela Buzarnescu a ratat sansa de a aduce primul punct pentru Romania in disputa cu Italia in meciul doi de simplu al confruntarii de la Cluj-Napoca pentru Grupa Mondiala in Billie Jean King Cup.

Martina Trevisan a invins-o pe Buzarnescu dupa un meci maraton, cu 6-2, 2-6, 7-6 (5).

Buzarnescu a avut doua mingi de meci la 5-4 si 40-15 in decisiv, cand a comis nu mai putin de patru erori nefortate cu forehand-ul.

Setul decisiv a fost unul incredibil, cu nu mai putin de zece break-uri. Buzarnescu a avut de cinci ori avantaj si n-a reusit sa profite de break-urile obtinute.

Chiar si in tie-break Buzarnescu a condus (3-1), dupa care a fost condusa (3-5) si a egalat dupa zece puncte.

Reactie la cald

”S-a jucat cap la cap fiecare minge. A luptat si ea si eu pana la final. Nu stiu sa spun ce mi-a lipsit.

”Am venit din Columbia direct aici. Am muncit ca un caine pe teren azi. Sunt data peste cap cu fusul orar. Am avut si niste dureri la picioare care m-au luat din setul al doilea. La final nu puteam sa-mi mai indoi picioarele.

”Sunt extrem de dezamagita ca nu am adus punct tarii. Am tras de mine pana la ultima minge, dar asa e in tenis. Una castiga si nu am fost eu azi”, a declarat Mihaela Buzarnescu la Digisport.

Italia are 2-0 dupa prima zi si, la cele vazute la Cluj-Napoca, Romania pastreaza sanse minime de a intoarce rezultatul, sambata, in ziua decisiva a acestei confruntari.

Asa am trait Buzarnescu - Trevisan

Tie-break: 1-0, 1-1, 2-1, 3-1, 3-2, 3-3, 3-4, 3-5, 4-5, 5-5, 5-6, 5-7.

SET 3, 6-6 Nici de aceasta data Buzarnescu nu reuseste sa inchida meciul cu serviciul. E si o problema de concentrare, de incredere, posibil.

SET 3, 6-5 Inca un break pentru Buzarnescu, al cincilea in acest set.

SET 3, 5-5 Buzarenescu a avut doua mingi de meci la 40-15. Au urmat patru erori consecutive cu forehand-ul.

SET 3, 5-4 Forehand senzational reusit de Buzarnescu in lungul liniei pentru al patrulea break in acest decisiv.

SET 3, 4-4 Egaleaza din nou Trevisan, dupa ce a avut 40-0 pe serviciul Mihaelei.

SET 3, 4-3 Buzarnescu revine la conducere cu break in fata. Pentru a treia oara are avantaj in acest set hotarator.

SET 3, 2-3 Primul game de serviciu al acestui set decisiv e adjudecat de sportiva din Italia.

SET 3, 2-2 Trevisan recupereaza din nou break-ul cedat anterior. E o batalie a nervilor.

SET 3, 2-1 Continua seria break-urilor. Buzarnescu revine la conducere.

SET 3, 1-1 Trevisan isi ia break-ul inapoi.

SET 3, 1-0 Break Buzarnescu! Un inceput cum nu se poate mai bun pentru jucatoarea noastra.

SET 2, 6-2 Buzarnescu egaleaza situatia pe tabela si meciul ajunge in decisiv. Este primul set adjudecat de Romania in confruntarea cu Italia.

SET 2, 3-0 Forehand castigator pentru Buzarnescu la 40-0 pe serviciul advers. Al doilea break in dreptul jucatoarei noastre.

SET 2, 1-0 Break reusit de Buzarnescu. O reactie de orgoliu dupa pierderea primului set.

SET 1, 2-6 Rever scapat de Buzarnescu afara si primul set revine jucatoarei din Italia.

SET 1, 2-5 Buzarnescu rateaza prima ei sansa de a castiga pe serviciul advers. Trevisan isi castiga serviciul si se apropie la un game de set.

SET 1, 2-4 Trevisan reuseste primul break al meciului din a treia incercare. Italianca mai avusese doua sanse, ambele salvate de Buzarnescu, in al doilea game al meciului, la 1-0 pentru ea.

17:40 Incepe meciul cu Trevisan la serviciu.

Martina Trevisan a obtinut in 2020 cel mai bun rezultat al carierei, ajungand pana in sferturile de finala la Roland Garros.

Italianca de 27 ani a obtinut o singura victorie in acest an si a pierdut alte noua meciuri.

Buzarnescu a castigat singura disputa de pana acum, in semifinalele turneului ITF de la Biarritz, in 2017.