Billie Jean King Cup

Begu o invinge pe Bacsinszky in doua seturi

Sursă foto: facebook.com/romaniafedcup

Irina Begu a adus al doilea punct pentru echipa Romaniei in disputa de baraj cu Elvetia, meci pentru accederea in Grupa Mondiala a Fed Cup, si a rasplatit astfel increderea pe care i-a acordat-o capitanul nejucator Florin Segarceanu.

Begu s-a impus in fata principalei jucatoare din echipa Elvetiei, cu 6-4, 6-1, la capatul unui meci inceput mai greu, dar pe care apoi l-a controlat cu autoritate.

La fel ca si in cazul primei partide a zilei, emotia jocului pe teren propriu s-a simtit si la Begu, iar Bacsinszky a condus cu 2-0.

Begu a egalat dupa patru game-uri, dupa care a trecut in premiera la conducere, scor 4-3. La 4-4 Begu a reusit doua puncte senzationale si revenea la conducere cu o scurta senzationala la minge de break.

In ultimul game al setului Begu si-a valorificat superioritatea la serviciu cu un game fara punct cedat.

Setul secund a fost unul fara istoric, Begu reusind nu mai putin de sase jocuri la rand, dupa ce Bacsinszky condusese cu 1-0.

“A fost un meci greu din punct de vedere emotional. Am inceput mai greu, insa pe parcurs am inceput sa simt mai bine mingea, sa variez si sa joc ceea ce am stabilit impreuna cu echipa”, a spus Begu dupa meci.

“Este atat de frumos sa joci in fata unui public numeros. Va multumesc din toata inima”, a adaugat Begu.

Asa am trait meciul:

SET 2, 6-1 Begu pune capat meciului cu un game la zero pe serviciul advers.

SET 2, 5-1 Begu isi castiga game-ul de serviciul si se apropie de victorie.

SET 2, 4-1 Al patrulea game la rand pentru Begu si al doilea break.

SET 2, 2-1 Begu revine de la 0-40 si obtine break-ul. Ce lovitura pentru moralul lui Bacsinszky!

SET 2, 1-1 Un game salvat in extremis de Begu. Jucatoarea noastra isi tine serviciul la limita, dar ramane acolo pe tabela.

SET 1, 6-4 Begu inchide primul set cu un game la zero pe propriul serviciu.

SET 1, 5-4 Doua puncte senzationale reusite de Begu. La minge de break jucatoarea noastra pune o scurta castigatoare si reuseste un nou break.

SET 1, 4-4 Bacsinszky alterneaza schimburile si egaleaza cu break. Begu revenise de la 0-40.

SET 1, 4-3 Pentru prima data in acest meci Begu trece la conducere. Schimb spectaculos de lovituri cu efect la ultimul schimb. Bacsinszky a cedat prima.

SET 1, 3-3 Begu pune un as in teren la 40-30. Bacsinszky urmareste urma si o sterge cu sportivitate.

SET 1, 2-3 Replica Bacsinszky cu un game la zero pe propriul serviciu.

SET 1, 2-2 Game solid reusit de Begu pe propriul serviciu si jucatoarea noastra revine de la 0-2.

SET 1, 1-2 Scorul se strange dupa ce Begu isi ia inapoi break-ul cedat in game-ul anterior.

SET 1, 0-2 Begu isi pierde serviciul dupa un rever in fileu la 30-40.

15:38 Incepe meciul cu jucatoarea din Elvetia la serviciu.