Billie Jean King Cup

Begu o invinge in trei seturi pe Andreescu

Sursă foto: facebook.com/romaniafedcup

Irina Begu a adus al doilea punct pentru Romania in meciul cu Canada din primul tur al Grupei Mondiale II din Fed Cup.

Begu a castigat in trei seturi, cu 6-3, 6-7 (4), 6-2, dupa o partida de doua ore si 38 de minute.

Andreescu, o canadianca de origine romana, a fortat trimiterea meciului in decisiv dupa un set secund in care a revenit de la 3-1 pentru Begu.

Jucatoarea din Canada a avut o serie impresionanta de trei game-uri la rand, iar in tie-break a facut diferenta de la 4-4.

Decisivul i-a apartinut lui Begu, care a inceput in forta cu doar trei puncte pierdute in primele trei game-uri.

Asa am trait meciul Begu - Andreescu

SET 3, 6-2 Minge de meci pentru Begu. Scurta lui Andreescu se opreste in fileu si victoria este a noastra.

SET 3, 5-2 Begu la un game de castigarea meciului. Irina a servit din nou senzational, fara nicio sansa pentru Andreescu.

SET 3, 4-2 Mingi de break ratate de Begu. O sansa mare ratata de jucatoarea noastra. Ar fi servit apoi pentru meci.

SET 3, 4-1 Impecabil serveste Begu si inchide game-ul la zero. Inca un pas spre victorie.

SET 3, 3-0 Doar trei puncte cedate de Begu in aceste trei game-uri din setul decisiv.

SET 3, 2-0 Break pe care Begu si-l trece in cont. A avut 40-0, Andreescu a salvat primele doua sanse, dar apoi a trimis afara.

SET 3, 1-0 Begu isi castiga la zero game-ul de serviciu.

16:40 Incepe setul decisiv cu Begu la serviciu. In pauza dintre seturi Andreescu a primit ingrijiri medicale.

SET 2, 6-7 Andreescu se dovedeste mai calma si mai precisa in acest tie-break pe care il castiga cu 7-4. La 5-4 pentru jucatoarea din Canada Begu a ratat incredibil un forehand din apropierea fileului.

SET 2, 6-6 Begu trimite setul in tie-break.

SET 2, 4-5 Andreescu isi trece in cont un game maraton cu salvarea unei mingi de break.

SET 2, 4-4 Begu rezista unui game foarte important pe care il castiga dupa ce a fost 30-30 la un moment dat.

SET 2, 3-4 Andreescu trece la conducere dupa al treilea game la rand. Begu in dificultate.

SET 2, 3-3 Begu nu reuseste sa-si mentina serviciul si Andreescu revine cu break.

SET 2, 2-1 Break pentru Begu care in acest moment ia o optiune serioasa pentru o victorie in doua seturi.

SET 1, 6-3 Begu inchide primul set pe propriul serviciu.

SET 1, Break reusit de Begu dupa o eroare comisa de Andreescu dupa un game de sapte minute. Jucatoarea noastra va servi pentru set.

SET 1, 2-2 Begu isi ia rapid break-ul inapoi.

SET 1, 1-2 Andreescu incepe agresiv si isi trece in cont primul break al meciului.

SET 1, 1-1 Raspunde Andreescu printr-un game la zero.

SET 1, 1-0 Begu isi castiga game-ul de serviciu cu un singur punct cedat.

14:37 A inceput al doilea meci de simplu al zilei.