Billie Jean King Cup

Ana Bogdan pierde in trei seturi cu Ekaterina Alexandrova

Rusia a revenit la conducere in confruntarea cu Romania dupa primul meci de simplu programat sambata in ziua decisiva a disputei de la Cluj-Napoca.

Alexandrova s-a impus cu 7-5, 3-6, 7-5, la capatul unui meci de aproape doua ore si jumatate.

Cate un break a facut diferenta in fiecare dintre seturi intr-o confruntare extrem de echilibrata.

La 5-5 in primul set Bogdan si-a pierdut serviciul la primele mingi de break ale adversarei.

Bogdan a condus cu 2-0 in debutul setului secund, dupa ce incepuse furios cu un break la zero.

Alexandrova a reactionat si a recuperat break-ul (2-2), intrandu-se apoi intr-o zona de echilibru.

La 4-3 Bogdan a reusit un nou break si a incheiat setul cu game castigat pe propriul serviciu.

In decisiv s-a mers cap la cap pana cand Bogdan si-a pierdut serviciul la 6-5 pentru rusoaica.

Acesata dupa ce Bogdan ratase trei mingi de break, in primul game al decisivului si in jocul sapte, la 3-3, cand a avut doua sanse de a prelua initiativa.

Condusa cu 2-1, Romania este obligata sa castige restul partidelor ramase pentru a intoarce soarta scorului general.