Elena-Gabriela Ruse, CAMPIOANA la Hamburg! Ajunge pe cea mai inalta pozitie a carierei

In varsta de 23 de ani, Elena-Gabriela Ruse a cucerit, duminica, primul ei titlu WTA din cariera.

Asa am trait Elena-Gabriela Ruse in finala de la Hamburg

Intrata in turneul de la Hamburg in calificari, Elena-Gabriela Ruse a castigat finala disputata in fata nemtoaicei Andrea Petkovic, o fosta semifinalista de Grand Slam.

Ruse s-a impus dupa un meci de doua seturi, cu 7-6 (6), 6-4.

Primul set a durat 80 de minute si s-a incheiat cu un mare scandal facut de Petkovic, dupa ce arbitrul de linie a strigat OUT, o decizie corectata de arbitrul din scaun dupa verificarea urmei.

Cum Petkovic trimisese in fileu, arbitrul din scaun a oferit punctul lui Ruse, considerand ca decizia de la linie n-a influentat lovitura lui Petkovic.

Dupa cateva minute de proteste, Petkovic s-a retras la vestiar fiind cu greu calmata de antrenorul ei.

Jucatoarea din Germania a revenit mai hotarata pe teren si a dominat inceputul setului secund, distantandu-se la 3-0, cu doua break-uri in fata.

Ruse a revenit apoi fabulos reusind sa intoarca scorul dupa ce a castigat patru game-uri la rand.

Jucatoarea din tara noastra a avut chiar si patru mingi de break dar, in loc de 5-3, tabela a aratat in cele din urma 4-4.

La 5-4 Ruse a reusit break-ul punand capat finalei cu o lovitura castigatoare de rever.

Prima reactie a Elenei-Gabriela Ruse dupa titlul cucerit la Hamburg

Elena-Gabriela Ruse ajunge pe locul 133 mondial, dupa ce la inceputul turneului de la Hamburg se afla pe pozitia a 198-a.

Este cea mai buna clasare din cariera pentru Ruse, care anterior fusese pe 159 cel mai sus in ierarhia WTA.