Debut in forta pentru Federer la Turneul Campionilor

Pauza de o saptamâna i-a fost de ajuns elvetianului Roger Federer pentru a coborî în O2 Arena din Londra cu forte proaspete si a câstiga la pas primul meci din Grupa B.

Federer nu a avut nevoie decât de 68 de minute pentru a transa disputa cu sârbul Janko Tipsarevic, scor 6-3, 6-1.

Un break a facut diferenta în primul set, adjudecat de Federer în 30 de minute, pentru ca în partea secunda fostul lider mondial sa domine autoritar meciul.

Federer a ajuns la 40-7 (85.1 %) record la Turneul Campionilor si doar Ilie Nastase are un procentaj mai bun, 88.1% pentru 23 de victorii si doar 3 înfrângeri.

Pentru Federer victoria obtinuta în fata lui Tipsarevic are o însemnatate speciala pentru ca marcheaza stabilirea unui nou record: 40 de succese la Turneul Campionilor!

Pâna marti Federer se afla la egalitate cu Ivan Lendl, fiecare dintre cei doi având în palmares câte 39 de victorii.