Cupa Davis

Romania conduce Maroc dupa prima zi cu 2-0. Victorii scurte pentru Copil si Ungur

Sursă foto: facebook.com/romaniadaviscup

Marius Copil a obtinut primul punct pentru Romania in confruntarea cu Maroc de la Cluj-Napoca, intr-o disputa care conteaza pentru turul doi al Grupei II a Zonei Euro-Africane a Cupei Davis.

Copil, locul 85 mondial, l-a invins pe Amine Ahouda, locul 699 ATP, scor 6-0, 6-1, în 39 de minute.

Un meci practic fara istoric asa cum o arata si scorul.

In a doua partida de simplu, tot sambata, Adrian Ungur, locul 500 ATP, l-a invins pe Lamine Ouahab, locul 572 ATP, cu 6-0, 7-6 (3).

"După primul set, la 6-0, mă uitam la tabelă şi nu îmi venea să cred. Ştiam că nu va ceda si am tras tare pana la final. Mă bucur că am câştigat şi am adus al doilea punct României. A ieşit cu ne-am propus. Pe hârtie eram favoriţ. Asteptam maine punctul trei", a spus Ungur dupa meci.