Cupa Davis

Romania - Peru 2-0 dupa prima zi. Nicolae Frunza si Marius Copil au adus punctele

Sursă foto: Romanian Davis Cup Team Facebook

Clasat cu aproape 300 de locuri mai jos decat adversarul sau in clasamentul ATP, Nicolae Frunza l-a invins pe Nicolas Alvarez in prima partida a confruntarii Romania-Peru din barajul de promovare in Grupa Mondiala I.

Nicolae Frunza, locul 626 ATP, a obtinut victoria in fata lui Nicolas Alvarez (392 ATP), cu 6-2, 6-4.

Doua break-uri au facut diferenta in primul set, pentru ca in actul al doilea Frunza sa castige pe serviciul advers o singura data, in clasicul game sapte (4-3).

"Este o victorie foarte speciala. De mult timp imi doream sa aduc un punct Romaniei. Am reusit sa ma tin de planul de joc pana la final. Ma bucur ca a functionat", a declarat Frunza dupa meci la Digisport.

In a doua partida de simplu programata, sambata, liderul echipei noastre Marius Copil (274 ATP) l-a intalnit pe Conner Huertas Del Pino (654 ATP).

O partida la care a asistat si Simona Halep.

Copil s-a impus in doua seturi, cu 7-5, 6-2, astfel ca la finalul primei zile Romania conduce Peru, cu 2-0.

"Nu a fost usor, nu am avut ritm pe teren, nu stiam la ce sa ma astept. Am fost un pic deconcentrat, dar in setul doi am fost mult mai relaxat. E super, super bine pentru noi, mai ales si pentru Nicu Frunza, e bun pentru mental", a declarat liderul echipei Romaniei.