Cupa Davis

Marius Copil obtine punctul victoriei cu Zimbabwe

Jucatorul Marius Copil a trecut peste esecul de vineri cu Benjamin Lock, un tenismen clasat in afara topului 500 mondial, si a adus sambata punctul de care Romania mai avea nevoie pentru a transa disputa cu echipa africana.

Copil l-a invins pe Takanyi Garanganga, cu 6-4, 7-5, dupa un meci de o ora si 58 de minute.

Primul set a avut 56 de minute, iar al doilea s-a intins pe durata 62 de minute.

Totul despre meciul Romania - Zimbabwe

In setul secund s-a mers cap la cap cu serviciul pana la 5-5, cand Copil a reusit doua game-uri consecutive la zero, primul dintre acestea fiind un break.

La 4-4, Garanganga a castigat cel mai lung game al meciului, un adevarat maraton de 23 de puncte in care Copil a ratat nu mai putin de sase mingi de break.

Romania s-a impus in final, cu 4-1, dupa ce juniorul Filip Jianu a dispus de Mehluli Don Ayanda Sibanda, cu 6-3, 7-5, in ultima partida de simplu.

Vineri, in prima zi, Marius Copil a pierdut surprinzator in fata lui Benjamin Lock, cu 4-6, 5-7, acesta fiind clasat pe locul 546 mondial.

Dragos Dima a adus punctul Romaniei dupa un dublu 6-3 contra lui Takanyi Garanganga, locul 449 ATP.

Meciul cu Zimbabwe ramane unul de palmares fara niciun efect de promovare/retrogradare in contextul schimbarii formatului Cupei Davis.