Cupa Davis

Romania - Polonia 1-1 dupa prima zi. Marius Copil a adus punctul echipei noastre

Sursă foto: facebook.com/FRTenis

Confruntarea de Cupa Davis dintre Romania si Polonia a inceput ideal pentru tricolori, dar la finalul zilei scorul este unul in echilibru.

Marius Copil, principala racheta a echipei Romaniei, a obtinut victoria in fata lui Kamil Majchrzak (188 ATP), cu 6-2, 6-4, dupa un meci de o ora si un sfert.

In al doilea meci de sambata s-au infuntat Adrian Ungur, locul 675 mondial, si Hubert Hurkacz, locul 109 in ierarhia mondiala.

Victoria i-a revenit polonezului, cu 7-6, 7-5, dupa ce inaintea tiebreak-ului din primul set Ungur salvase nu mai putin de cinci mingi de set.

Confruntarea va fi reluata, duminica, de la ora 12:00, de meciul de dublu, urmat apoi de celelalte doua partide de simplu.

Castigatoarea meciului programat la Cluj-Napoca promoveaza in Grupa I a Zonei Euro-Africane a Cupei Davis.