Cupa Davis

Spania invinge Romania in Cupa Davis. Horia Tecau a disputat ultimul meci al carierei

Echipa Spaniei a invins Romania (3-1) in partida de la Marbella pentru calificarea la turneul final al Cupei Davis. Punctul nostru a fost obtinut la dublu de perechea formata din Horia Tecau si Marius Copil. Pentru Tecau (37 ani) a fost ultimul meci din cariera.

Bautista Agut - Copil 6-2, 6-3

Roberto Bautista Agut a adus victoria Spaniei la general dupa un meci fara istoric in fata lui Marius Copil.

Dupa trei ore jucate cumulat vineri la simplu si sambata la dublu, Copil nu a reusit sa-i puna prea multe probleme adversarului sau.

Spania invinge asadar Romania (3-1) si obtine calificarea la turneul final al Cupei Davis din toamna acestui an.

Davidovich Fokina/Martinez Portero - Tecau/Copil 6-7, 4-6

Primul set a fost decis in tie-break, dupa ce ambele echipe au avut cate un break. Spania a condus 3-2, dupa care Romania a trecut la conducere (4-3).

S-a ajuns in tiebreak, unde Tecau si Copil au transat setul cu 7-2. A fost primul set obtinut de Romania in confruntarea de la Marbella.

Spaniolii au condus autoritar in debutul setului secund, cu 3-0 si 4-1, la adapostul unui break.

Tecau si Copil au intors spectaculos scorul, castigand partida cu 6-4 dupa o serie de cinci game-uri la rand.

La 4-4 am obtinut break-ul care i-a oferit lui Tecau sansa de a inchide meciul la serviciu.

S-a jucat strans pana la 30-30, Tecau comitand si o dubla greseala. Pana la urma acesta si-a tinut nervii in frau si a incheiat cu un voleu din apropierea fileului.

Sergi Bruguera i-a trimis in teren la dublu pe Alejandro Davidovich Fokina si Pedro Martinez Portero (64 ATP la dublu).

Din partea noastra au evoluat Horia Tecau (17 ATP la dublu) si Marius Copil.

Vineri, in prima zi a confruntarii, Roberto Bautista Agut l-a invins pe Gabi Adrian Boitan (6-3, 6-1), in timp ce Carlos Alcaraz a trecut de Marius Copil (6-4, 6-3). Detalii aici.

Este a cincea confruntare intre Spania si Romania. Ibericii conduc cu 4-1 la general.

Singura victorie a Romaniei dateaza din anul 1969, cand am invins Spania intr-un meci la Valencia.

Ultima confruntare dateaza din 2016. Spania s-a impus la Cluj-Napoca, scor 4-1, intr-o confruntare din sferturile Grupei I in zona Euro-Africana.