Cupa Davis

Spania conduce Romania (2-0) dupa prima zi a confruntarii din Cupa Davis

Echipa Spaniei a castigat primele doua meciuri de simplu contra Romaniei, la Marbella, in disputa de calificare pentru turneul final din Cupa Davis.

Alcaraz - Copil 6-4, 6-3 | Spania conduce 2-0

Roberto Bautista Agut (15 ATP / 33 ani) si Carlos Alcaraz (19 ATP / 18 ani) , acesta din urma la debutul pentru Spania in Cupa Davis, au adus punctele pentru echipa pregatita de Sergi Bruguera, fost castigator de Roland Garros.

Pentru Romania au evoluat Gabi Adrian Boitan (721 ATP / 22 ani) si Marius Copil (261 ATP / 31 ani), ambii fiind invinsi fara sa fi obtinut vreun set.

Alcaraz castiga primul set (6-4) cu prima sansa de break din set. Copil a comis dubla greseala la 15-30, dupa care a facut pasul la fileu si a fost pasat de mai tanarul sau adversar.

Pana in ultimul game al setului niciunul dintre jucatori nu avusese vreo sansa de break. Un prim set intins pe durata a 42 de minute.

Un break a facut diferenta si in setul secund, partida terminandu-se dupa o ora si 32 de minute cu victoria lui Alcaraz.

Bautista Agut - Boitan 6-3, 6-1  | Spania conduce 1-0

Bautista Agut a castigat primul set (6-3) la adapostul a doua break-uri.

Boitan incepuse curajos, conducand cu 1-0 si 2-1, dar Bautista Agut s-a folosit de experienta superioara pentru a forta erorile jucatorului nostru.

Setul secund i-a revenit lui Bautista Agut de o maniera si mai categorica (6-1), fara nicio sansa din partea lui Boitan.

Acesta a avut doar doua sanse de break, fara a reusi sa castige vreun game pe serviciul advers.

Bautista Agut a profita de patru dintre cele cinci sanse de break.

Spaniolul si-a trecut in cinci asi, in timp ce Boitan a comis patru duble greseli si 14 erori nefortate.

Victorie asadar in minimum de seturi pentru jucatorul spaniol, dupa o partida de o ora si 7 minute.

Programul complet al meciurilor confruntarii Spania - Romania.

Este a cincea confruntare intre Spania si Romania. Ibericii conduc cu 4-1 la general.

Singura victorie a Romaniei dateaza din anul 1969, cand am invins Spania intr-un meci la Valencia.

Ultima confruntare dateaza din 2016. Spania s-a impus la Cluj-Napoca, scor 4-1, intr-o confruntare din sferturile Grupei I in zona Euro-Africana.