Cupa Davis

Copil readuce egalitatea in meciul cu Luxemburg

Sursă foto: facebook.com/FRTenis

Romania si Luxemburg se afla la egalitate, scor 1-1, dupa prima zi a confruntarii din primul tur al Grupei II a Zonei Euro-Africane a Cupei Davis. Marius Copil a adus punctul Romaniei dupa o victorie categorica intr-o zi inceputa cu o mare surpriza. Mai rau de atat nu se poate! Frunza invins de un jucator fara clasament !!!

Duminica, in ziua finala, confruntarea va continua cu meciul de dublu de la ora 11:00, urmat de ultimele doua meciuri de simplu.

Pentru Romania vor evolua Horia Tecau si Florin Mergea, cel mai bun dublu posibil la aceasta ora in tenisul romanesc.

FINAL Marius Copil - Christophe Tholl 6-3, 6-2

SET 2, 6-2 Copil egaleaza scorul la general dupa primele doua meciuri de simplu la capatul unui meci dominat autoritar si castigat in mai putin de o ora (59 de minute).

SET 2, 4-1 Dubla greseala comisa de Tholl la minge de break si Copil se distanteaza pe tabela. Diferenta totusi mare de valoare intre cei doi.

SET 2, 3-1 Copil isi castiga fara nicio emotie game-ul de serviciu si in mod normal mergem spre 1-1 dupa prima zi.

SET 2, 1-0 Break la zero in dreptul lui Copil.

SET 1, 6-3 Copil castiga detasat primul set dupa un game in care a cedat singurul punct pe serviciu. Cinci din cele sase game-uri castigate de Copil au fost la zero.

SET 1, 5-3 O prima minge de set ratata de Copil. Tholl si-a castigat in extremis serviciul.

SET 1, 5-2 Serviciul lui Copil este unul de netrecut pana acum si jucatorul nostru se apropie de castigarea primului set.

SET 1, 3-1 Copil se desprinde cu break, primul al meciului.

14:56 Incepe meciul cu Copil la serviciu. Acesta isi castiga la zero game-ul.